SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

İRLANDA'DA AY YILDIZIN HİKAYESİ 16.4.2019

Yazının Giriş Tarihi: 16.04.2019 09:31

Geçimini patates ile sağlayan İrlandalılar, yaşadıkları kıtlığın ardından bir başka sorunla uğraşmaya başlarlar. İrlandalı çiftçilerin topraklarını etkisi altına alan bir virüs, patateslerin çürümesine ve halkın son umutlarının yok olmasına yol açar.

Kıtlık ile birlikte gelen salgın hastalıklar, İrlandalıların yurtlarını terk etmesine hatta yaklaşık bir milyon İrlandalının hayatını kaybetmesine sebep olur. Ülke halkının yardım talebine benzer kıtlığı yaşamış olan komşuları karşılık verir. Ama bir de çok uzaklardan yardım eden biri vardır: Abdülmecid Han.

Osmanlı İmparatoru I. Abdülmecit Han, yaşanan kıtlığı İrlandalı doktoru tarafından öğrenir. Doktorunun yardım talebine karşılık verir ve İrlanda halkına 10 bin sterlin göndermek ister. Fakat İngiltere Kraliçesi Victoria, kendi toprakları İrlanda’ya sadece 2 bin sterlin ayırmıştır.

Diplomatik nezaket gereği Abdülmecid Han kraliçeden fazla yardım göndermek istemez. (Bazı araştırmacılar yardım miktarının azaltılmasını kraliçe tarafından rica edildiğini belirtir.)

Yardım miktarını bin sterline indiren Abdülmecid, üç tane ambarı tahılla dolu gemiyi Britanya’ya gönderir. Gemilerden ikisi Selanik’ten, üçüncüsü ise Stettin’den yola çıkmıştır. Fakat gemilerin Dublin ve Belfast limanlarına ulaşması İngiltere tarafından engellenir, izin verilmez.

Gemiler rotalarını değiştirip kuzeye doğru yönelir. Tüm engellemelere rağmen Drogheda Limanı’na yanaşırlar. İrlandalılar, kendi yöneticilerine karşı hiç tanımadıkları bir milletten yardım almaları kısa zamanda minnet duygusuna dönüşür. Gemi çalışanları bugün otel olarak kullanılan dönemin belediye binasının üst katında ağırlanırlar. Türklerin Drogheda’dan ayrılışından birkaç gün sonra, şehrin girişinde bulunan Drogheda kalesinden, Türklerin gemilerinde  bulunan bayrağa benzer bir flama sarkıtılır.

17 Nisan 1847 Pazar günü İrlanda’nın ulusal gazetesi London Times’ta, Osmanlı Sultanı Abdülmecid Han’ın cömertliği ile ilgili olarak kaleme alınan bir haber yayınlanır. İrlandalılar şehrin çeşitli yerlerinde bulunan yapılarda ay yıldıza yer verirler. İrlanda’nın Drogheda United takımının ambleminde bulunan ay yıldız, yine İrlandalıların minnet duygusunun bir göstergesidir.

1995 yılında, “Türk insanının cömertliğinin hatırlanması ve takdir edilmesi” adına hazırlanan bir levha Drogheda valisi Alderman Godfrey ve Türkiye Büyükelçisi Taner Baytok’un katıldığı törenle asılır.