SON DAKİKA
Hava Durumu

İKİ BAŞKAN İKİ SUİKAST! (08.06.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2021 09:34

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli ve ünlü başkanlarından Abraham Lincoln’ü tanımayan yoktur.

 

Abraham Lincoln 23 yaşında siyasete giriyor. İyi bir hukukçu olan Lincoln, siyasette girdiği birçok seçimi kaybediyor. Fakat hiçbir zaman pes etmiyor. Basamakları ağır çıksa da köleliği kaldırmak adına yaptığı çalışmalar sonrasında 1860 yılında Amerika’nın 16. Başkanı seçilerek aynı zamanda Cumhuriyetçi Parti’nin ilk başkanı oluyor.

 

Fakat Güney eyaletleri köleliğin kaldırılmasını istemiyordu. Başkanlık seçiminde Lincoln sadece kuzey bölgesinden oy alabilmişti. Ona karşı olan güney eyaletlerinden ise sadece 2 tanesini kazanabilmişti. Lincoln’ün başkanlığını tanımak istemeyen 7 güney eyaleti Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılmak isteyince iç savaş çıkıyor. Bu 4 yıl süren iç savaşın sonunda kazanan Lincoln, daha da güçlenerek köleliği kaldırdığını ilan ediyor.

 

Halk tarafından kahraman olarak görülen Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde tekrar başkan seçiliyor. Aşırı bir kölelik savunucusu ve bir güneyli olan tiyatrocu Jhon Booth, başkanı öldürmeye karar veriyor. Lincoln eşi ile birlikte tiyatro izlediği bir gün, Lincoln’ün locasına girip başına ateş ederek öldürüyor.

 

Bir diğer başkan Jhon F. Kennedy.

Babası Amerika’nın Londra büyükelçisi olan Jhon Kennedy ise Harvard’dan mezun oluyor. Mezuniyeti ile birlikte 2. Dünya Savaşı başlıyor ve orduya katılıyor. Amerika deniz kuvvetlerinde komutanlık yapıyor. Hatta Japonlar tarafından ağır yaralanıyor. Siyasetçi olarak yetiştirilen abisi de 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybediyor. Böylece ailenin siyasi kariyeri Jhon Kennedy’nin devam ettirmesi gerekiyor.

 

Demokrat Parti’den girdiği seçimleri teker teker kazanarak 1960 yılında Amerika Birleşik Devleti’nin 35. Başkanı seçiliyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin en genç başkanı ve ilk Katolik başkanı özelliklerine sahip. Döneminde Küba Füze Krizi, Castro yönetimine işgal girişimi, Berlin Duvarı gibi olaylara dahil olmuş. Kennedy ayrıca siyahilerin haklarını savunmuş ve ırk ayrımcılığını ortadan kaldıracak bir yasa önerisinde bulunmuş.

 

Ancak tarihler 22 Kasım 1963 Cuma gününü gösterdiğinde, Dallas eyaletini ziyareti sırasında güneyli bir suikastçı Lee Harvey Oswald’ın tarafından arabasında vurularak öldürülüyor. Suikastçı Oswald, 2 gün sonra birçok güvenlik gücü ve FBI görevlisi varken mahkemeye çıkmadan öldürülüyor.

 

Kennedy, hem İsrail’in hem de ekonomik olarak çok güçlü bir aile olan Rothschildler’in planlarına ters düşecek şekilde hareket etmesinden dolayı bu suikastın yaşandığını düşünülüyor.

 

Gelelim bu iki başkan arasındaki benzerliklere.

Abraham Lincoln 1846 yılında kongreye seçildi. John F. Kennedy ise 1946 yılında kongreye seçildi.

Lincoln başkan seçildiğinde yıl 1860’tı. Kennedy başkan seçildiğinde ise 1960’tı.

Lincoln Cuma günü vurulmuştu. Kennedy de Cuma günü vurulmuştu.

Lincoln arkadan ve kafasından vurulmuştu. Kennedy de arkadan ve kafasından vurulmuştu.

Lincoln’ün vurulduğu tiyatronun ismi Ford’tur. Kennedy’nin vurulduğu arabanın markası ise Ford.

Lincoln’ün katili Booth tiyatrodan kaçtıktan sonra bir depoda ele geçirildi. Kennedy’nin katili Oswald bir depodan kaçmış ve tiyatroda ele geçirildi.

Lincoln’ü öldüren Booth duruşmadan önce öldürüldü. Kennedy’i öldüren Oswald da duruşmadan önce öldürüldü.

Suikastçilerin doğum tarihleri ise 1839 ve 1939 doğumludur.

Lincoln vurulduğunda yanında eşi vardı. Kennedy vurulduğunda da eşi yanındaydı.

Lincoln hayatını kaybedince yerine başkan yardımcısı Jhonson geçmişti. Kennedy hayatını kaybedince yerine başkan yardımcısı Jhonson geçmişti.

Lincoln’ün sekreterinin soyadı Kennedy, Kennedy’nin sekreterinin soyadı ise Lincoln’dü.

 

Bu iki başkanın savundukları, mücadeleleri ve politikaları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli başkanları arasında gösteriliyor. Ayrıca ölümlerindeki benzerlikler hala gizemini koruyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.