SON DAKİKA
Hava Durumu

Erzurum Kongresi 100 Yaşında 22.07.2019

Yazının Giriş Tarihi: 22.07.2019 11:13

Milli mücadelemizin önemli dönüm noktalarından biri hiç şüphesiz Erzurum Kongresi olmuştur. 23 Temmuz 1919 tarihinde gerçekleşen kongrenin bu yıl 100. Yılını kutluyoruz. Erzurum Kongresi, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, ulus egemenliğine adım adım yaklaşıldığı, aldığı kararlar bakımından ulusal bir kongre olma özelliği taşıyan ilk kongredir.

19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basması ile başlayan süreç, Havza Mitingi, Amasya Genelgesi ve ardından Erzurum Kongresi ile devam edecek, Sivas Kongresi ile taçlanacaktır.

23 Temmuz 1919 günü, altı doğu ili; Erzurum, Sivas, Van, Bitlis, Diyarbakır ve Elazığ’da gerçekleşen Ermeni tehlikesi ile birlikte oluşan Ermeni yurdu çalışmalarına karşı ve Trabzon, Rize, Gümüşhane, Ordu ve Giresun’da Pontus tehlikesine karşı toplanmıştı. Sanasaryan Koleji’nde toplanan, görünüşte bölgesel bir kongre yapısı olan Erzurum Kongresi, aldığı kararlar bakımından ulusal bir kongre olmuştur.

Mustafa Kemal Amasaya Genelgesi’ni tamamlayıp Erzurum’a geçerken Erzincan üzerinde İstanbul hükümetinden telgraf almış, görevinden alındığı Mustafa Kemal’e bildirilmişti. Mustafa Kemal isebu telgrafa verdiği cevapta, sadece yapmakta olduğu görevden değil askerliktende istifa ettiğini İstanbul’a bildirmişti.Bu telgraflaşmanın ertesi günü 15. Kolordu komutanı Kazım Karabekir: ‘’Ordum ve ben emrinizdeyim Paşam!’’ sözü Mustafa Kemal’e büyük bir destek vermiştir. Askerlik görevinden ayrılarak, Doğu Anadolu Müdafa-i Hukuk Cemiyeti faal başkanlığına getirilen Mustafa Kemal için böylece kongre başkanlığının yolu da açılmış oldu. Cevat Dursunoğlu ve Kemal Yurdalan’ın istifası ile Mustafa Kemal kongreye katıldı. Geçici başkan Erzurum delegesi Hoca Raif Efendi’nin açılış konuşması ile kongre başladı ve kongrenin başkanı olarak Mustafa Kemal seçildi. Erzurum, Mustafa Kemal’in sivil olarak görev aldığı ilk yerdir.

Kongrede alınan kararlara baktığımızda, manda ve himayenin ilk kez reddedildiğini görüyoruz. Ulusal bağımsızlık ilk kez net bir şekilde dile getirilmiştir. Vatan topraklarının parçalanamayacağı ve Mondros Ateşkesi’ni tanınmadığı duyurulmuştur. 9 kişilik bir Temsil Heyeti oluşturulmuş ve bu heyet bir hükümet gibi çalışarak görevini TBMM açılıncaya kadar sürdürmüştür. Heyet başkanlığını Mustafa Kemal yapmıştır.

Bu kongre ayrıca Batı cephesine umut vermiş, Kuvay-i Milliyeciler Yunan kuvvetleri karşısında moral bulmuştur.Mustafa Kemal Erzurum Kongresi sonrasında ‘’Tarih bu kongremizi ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir.’’ demiştir.

Ulusal bağımsızlığımızın en önemli taşlarından biri olan Erzurum Kongremizin 100. Yılı kutlu olsun.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.