SON DAKİKA
Hava Durumu

Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar! 20.5.2019

Yazının Giriş Tarihi: 20.05.2019 09:31

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta vatanseverliğin en derin duyguları içerisinde Samsun’da attığı ilk adım, milletimizin bağımsızlığı ve cumhuriyetin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. Bu yüzden, Türk milletinin verdiği bu onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs’ın, yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını ilk günkü sevinçle yürekten hissettik

Türk Milleti’nin tüm onur ve asaletiyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tarih sahnesinde bir kez daha şahlanışının adıdır 19 Mayıs.19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasıdır.19 Mayıs, yalnızca Türk milletinin değil tüm mazlum devletlerin kurtuluş umudunun adıdır.Samsun’dan başlayan bu umut, önce Anadolu’yu daha sonra tüm mazlum devletleri sarmıştır.

19 Mayıs,gençlik ve gelecek demektir. Mustafa Kemal Atatürk’e göre Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

“Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar.” diyor Atatürk.

“Siz Türk’e istiklâl aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Siz “Ya istiklal ya ölüm diyen: Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız.”

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk’ün bahsettiği üzere Türk gençliğine emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, gençliğin en başta gelen görev ve sorumluluğu olmalıdır.

Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile, birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin tek bir kişi veya aileninyönetimi  değil,çarenin ancak milletin egemenliği olduğu tescillenmiştir.Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan “Milli İrade”nin yaşatılması için herkese, özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.


Ulu önder bu yüzden “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını” geleceğin teminatı olan gençlere armağan etmiştir. O’nun dediği gibi; “Gençler, Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz.”

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadelede yer alan silah arkadaşlarını, bağımsızlık adına tarlasından, evinden kopup kürekle, kağnıyla savaş meydanlarına koşan kahraman Türk halkını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; bayramınızı en derin duygularımla tekrar tebrik ediyorum. Milli bağımsızlığı tam hissettiğimiz, milli iradenin etkin olduğu, her şeyin güzel olduğu bir Türkiye diliyorum.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.