SON DAKİKA
Hava Durumu

Dalgalan Sen De Şafaklar Gibi Ey Şanlı Hilal! 11.3.2019

Yazının Giriş Tarihi: 11.03.2019 10:20

Nesillerin geleceğe umut dolu bakabilmeleri, onların iyi yetişebilmesi ve milli şuuru ayakta tutabilmesi için bu önemli olayları ve önemli şahsiyetleri hatırlamak gerekir.

Yarın yani 12 Mart günü, İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ulusumuzun milli marşı olarak kabul edilişinin 98. yıldönümünü kutlayacağız. Ayrıca bağımsızlığımızın simgesi olan İstiklal Marşımızın şairi, Cumhuriyet dönemi fikir ve sanat öncülerinden Mehmet Akif Ersoy'u anacağız.

Milli birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, ulusal duygularımızı harekete geçiren İstiklal Marşımız, büyük vatan sevgimizi, paylaştığımız ortak değerlerimizi, ortak ülkümüzü anlatan dizeleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının en önemli simgelerindendir.

Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşımız, dünyadaki en haklı, en kutsal savaşlardan birini, sömürgeciliğe karşı verilmiş ilk kurtuluş mücadelesini, ulusal direnişi, heyecanı anlatan eşsiz bir yapıttır. Mehmet Akif, güçlü anlatımıyla seçkin bir eser oluşturmuş, özlü dizeleriyle milletimizin ülkesine yönelen tehditlere kararlılıkla direneceğini, bağımsızlığını koşullar ne olursa olsun koruyacağını dünyaya ilan etmiştir.
Olanaksızlıklar içindeki halkımıza o zor koşullarda umut, güven, inanç aşılamış, aynı zamanda Türk Ulusunun şanlı tarihinden getirdiği yüce kişilik özelliklerini, yüksek ruhunu, saygın ve soylu hissiyatını, düşüncelerini aktaran edebi bir anıttır.

İstiklal Marşı’ndaki eşsiz anlatımın dayandığı temelleri, Akif’in de içinde olduğu, Milli Mücadele’nin olağanüstü koşullarında ve hiç kuşkusuz büyük şairin taşıdığı yüksek ruhta, vatanseverlikte, millet ve insanlık onuruna düşkünlüğünde, ayrıca onun sanat gücünde aranmalıdır.

Onun özellikle üzerinde durduğu, umut bağladığı kesim gençliktir. İşte bu yüzden Çanakkale Şehitlerine şiirinde, vatanı için canını verenler, şehit olanlar, bu nesildir.

Şöyle der:
“Asım’ın nesli… diyordum ya... nesilmiş gerçek
İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.

İstiklal Marşı da, milletiyle olan bu kutsal bağın en güzel dizeleridir. Bu nedenle İstiklâl Marşı, bizim umut  pınarımızdır, milletimizin şanlı destanıdır. Bugün, Türk İnsanının, İstiklal Marşı’na daha sıkı sarılmasına, daha gür bir sesle okumasına ihtiyacı vardır. İstiklal Marşımızın yazılmasında ve özgürce söylenmesinde emeği geçen başta Ulu Önder’imiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’i şükran ve minnetle anıyorum.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.