SON DAKİKA
Hava Durumu

BİR FİKİR; BİR ÇAĞI AÇAR, BİR ÇAĞI KAPATIR 11.02.2019

Yazının Giriş Tarihi: 11.02.2019 08:22

Önce Araplar daha sonra Türkler Konstantinopol'e saldırılarını düzenlemişler fakat şehir ''grejuva'' denilen Rum Ateşi ile savunulmuştu. Rum Ateşi neft ve ziften oluşur, su da bile belli bir süre yanabilirdi. Bu sayede şehrin yakınlarına hiç bir düşman gemisi yaklaşamıyordu. Bizans İmparatorluğu elindeki tüm önemli şehirleri kaybetse de boğazda yer alan Konstantinopol bu savunma sayesinde ciddi bir şekilde korunmuştu.

Tarih 1451 ve Osmanlı'da tahta II. Mehmet geçmişti. Yüzyıllardır ele geçirilmek istenen Konstantinopol, onun ilk hedefi haline gelmişti.  II. Mehmet Konstantinopol'ü ele geçirmek için farklı  fikirlerle gelenleri ödüllendireceğini açıkladı. Bir çok fikir geldi ama hiç biri istenileni karşılamıyordu.

Osmanlı I. Murat'tan bu yana top kullanıyordu ama bu toplar daha basit yapıdaydı. Bu toplar küçük çaplı ve hedefi tutturmada pek başarı sağlayamıyordu. Uzun mesafe kullanmak neredeyse imkansızdı. Bu topları ancak kısa mesafede kullanılabiliyorlardı.

O dönemde Macaristan topraklarında top dökücülüğü gelişmeye başlamıştı. Macar mühendis Urban iyi bir top dökücü olarak tanınıyordu. Urban topların gücü arttırılırsa topların doğru hedefe varmasının çok önemli olmayacağını düşünüyordu. Çünkü büyük çapta bir top çevresine çok büyük zarar verebilecekti. Ancak bu topun döküm maliyeti ve kullanım malzemeleri çok pahalıya mal olacaktı. Bu yüzden Urban fikrini pazarlamak için çevre kent ve ülkeleri gezmeye başladı. Bizans hükümdarı Konstantin bu toplarla ilgilendi ve Urban usta bir süre Bizans'ta çalıştı. Fakat Konstantin'in danışmanları denenmemiş yeni bir silaha para harcamayı gereksiz buldular. Çünkü Osmanlı'da kuşatma çalışmaları başlamıştı. Bu kuşatmayı durdurmak için daha kesin çözümler gerekiyordu.

Bir çok zorlukla karşılaşan Urban, Konstantinopol şehrinden kaçarak Osmanlı'ya sığındı. II. Mehmet'in ilgisini çeken Urban ustanın fikir değerlendirildi. Topların dökümü için Muslihiddin Ağa, Saruca Sekban ve Macar Urban Usta görevlendirildi. Topların çizimi ise bizzat II. Mehmet tarafından yapıldı. Edirne'de 2 parça halinde yaklaşık 3 ayda dökülen toplar 1452 yılında tamamlandı ve İstanbul'a yola çıktı. Biz bu toplara ''şahi'' topları diyoruz.

Fetih sırasında Rum Ateşinin menzili dışına yerleştirilen şahi topları günde 6 veya 7 kez ateşlendikten sonra belli bir süre soğuması gerekiyordu. Yoğun geçen kuşatmanın 10. gününde topun parçalanması sonucunda topun yanında duran Urban usta hayatını kaybetti. Ama surlar çok geçmeden o fikirleri sayesinde yıkıldı ve Türkler Konstantinopol'e girdi. Hükümdar Konstantin bu kuşatmada öldürüldü. Sadece hükümdarın giyebildiği mor ayakkabılar sayesinde Konstantin teşhis edildi. Artık ''Konstantinopol'' değil İstanbul'du.

Menzili 1200-1300 metre olan şahi toplarından günümüze 6 tanesi kalmıştır. En önemlisi İngiltere Portsmouth müzesinde sergilenirken diğerleri İstanbul'dadır. Osmanlı Batı ilerleyişindeki en büyük engellerinden biri şahi topları sayesinde ortadan kaldırılmıştı. Osmanlı İmparatorluğu bu ilerleyişi ile sonraki yüzyılda Viyana'ya kadar gelecekti.

Ve kaderin cilvesi... Konstantinopol'ün alınmasını sağlayan Macar Urban ustanın fikri, Osmanlı'ya çok büyük bir güç katmıştı. Bizans'ı ortadan kaldıran Osmanlı, bu ilerleyiş ile Macar ülkesine kadar uzanacaktı ve Urban ustanın memleketi Macaristan'ı bile ele geçirecekti.

Bir fikir, bir imparatorluğu yerle bir edebiliyordu. Bir başka imparatorluğu ise cihan devleti haline getirebiliyordu. Bir çağı açıp bir çağı kapatabiliyordu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.