SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

BARIŞ FİLİ “MOHİNİ” (22.06.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 22.06.2021 09:40

II. Dünya Savaşı yıllarında ABD uçaklarının Tokyo'yu bombalama ihtimaline karşı Japonya, çeşitli önlemler almaya başladı. Bu saldırılarda Tokyo Ueno Hayvanat Bahçesinin de etkileneceği ve vahşi hayvanların şehrin sokaklarına dağılabileceği düşünüldü. Japon Hükümeti bu duruma önlem olarak, Tokyo hayvanat bahçesindeki hayvanların zehirlenerek, boğularak ya da aç bırakılarak öldürülmesine karar verdi. Bu kararın ardından çocukların çok sevdiği John, Hanoko ve Tonky adlı üç fil de öldürüldü. Bu durum Japon çocuklarını çok üzdü.

Savaş sonunda ağır yaralanan Japonya hem üretim hem ekonomik olarak birçok sorunla boğuşurken, Japon çocuklara müjdeli haber Hindistan başbakanı Nehru'dan geldi. Japon çocuklarının sevdiği fil yola çıkmıştı. 1949 yılında Hindistan Başbakanı P. Jawaharlal Nehru'nun Japon çocuklarına gemi ile hediye olarak gönderdiği yavru fil “İndira” Tokyo’da büyük sevinç ile karşılandı.

Nehru, Dünya çocuklarına; “...büyüklerin kendi kendilerine dünya üstünde daireler, hudutlar çizmeleri ne gariptir. Büyükler onun dışında yaşayanları kendilerine yabancı sayarlar. Onları sevmemeleri lazım geliyor sanırlar. Allah’a şükür ki çocuklar bu engelleri bilmezler. Beraberce oynarlar ve eğlenirler. Yalnız büyüdükleri zaman bu engellerin farkına varmaya başlarlar. Bunu da kendi başlarına değil fakat büyüklerinin yaptığı telkin ve nasihatlerle öğrenirler…” şeklinde bir mektup yazmıştı.

Mektup Türkiye’de 2 Şubat 1950 günü̈, Doğan Kardeş dergisinin 175. sayısında yayınlandı. Ayrıca Hindistan Başbakanı Nehru’ya yazılmış bir mektup, Doğan Kardeş’in 176. sayısında yer aldı. Mektupta şu ifadeler vardı:

“Sevgili Pandit Nehru Amca; Dünya çocuklarına gönderdiğin mektubu Doğan Kardeş’te okuduk. Verdiğin güzel öğütleri kulağımıza küpe yaptık. Birçok işlerin arasında bizleri düşünmeye vakit ayırmandan anlıyoruz ki, sen çocukları çok seviyorsun. O kadar ki, Japon ve Amerikan çocuklarına birer fil yavrusu bile hediye etmişsin. Biz Türk çocukları ömrümüzde daha canlı bir fil görmedik. Onun için biz de senden bir fil yavrusu istesek, acaba büyük bir ayıp işlemiş olur muyuz? Eğer ayıpsa, Doğan Kardeş mektubumuzun bu parçasını basmasın. Türk çocukları büyük dostlarının elini saygı ile öperler.”

Hindistan Başbakanı Nehru, Türk çocuklarının ricasını kabul etti. Nehru Başbakan Adnan Menderes’e bir mektup göndermiş, beş yaşında, bir ton ağırlığındaki yavru dişi fil “Mohini”nin dadısı Sultan Muhammed ile Hindistan’dan gemi ile yola çıktığını, yakında İstanbul’da olacağını bildirmiş. Ayrıca Türk çocuklarına da bir mesaj göndermişti.

“Aziz çocuklar; size bir Hindistan fili gönderiyorum. Bu benim hediyem değildir; fakat daha çok Hint çocuklarının sizlere gönderdiği bir hatıradır. Fil ile beraber bütün Hindistan çocuklarının sevgi ve iyi temennileri de beraber gelmektedir. Fil gayetle büyük ve kuvvetli bir hayvandır, fakat cüssesi kadar da zeki ve iyi tabiatlıdır. Eğer iyi muamele görürse çocuklarla oynamasını sever. Gönderdiğimiz filin Türkiye’de dostlar kazanacağını ve orasını ev gibi telakki edeceğini ümit ediyorum, sevgilerimle...”

Fil Mohini'yi getiren gemi Dolmabahçe Rıhtımı’ndan İstanbul'a giriş yaptı ve geceyi dadısı Muhammed ile birlikte Dolmabahçe Stadı’nda geçirdi. 26 Aralık 1950 tarihinde alnına ay yıldız motif çizilerek Hint adetlerine uygun motiflerle süslenmiş olan “Mohini” halkla tanıştırılmak üzere Dolmabahçe Meydanı'na getirildi.

O yıllarda sadece Ankara’da Hayvanat Bahçesi olduğu için özel bir vagon ile Ankara’ya gönderildi. Ankara'da Mohini’yi yüzlerce çocuk coşkuyla karşıladı. Mohini bu tarihten itibaren tam 46 sene Ankaralıların ziyaretlerini kabul etti. Zamanla yanına arkadaşlık edebileceği filler de eklendi.

Kısa sürede Ankara'nın maskotu haline gelen Mohini, 1996 yılında 51 yaşında hayata veda etti. Mohini'nin Hacettepe’de muhafaza edilen kemikleri, 2008 yılında Erzincan Doğa Tarihi Müzesi’ne gönderildi ve 2009 yılında parçaları birleştirilerek sergilenmeye başladı.