SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ARTEMİS ÇİÇEĞİ VE MAVİ KELEBEK: SREBRENİCA 24. YIL

Yazının Giriş Tarihi: 08.07.2019 10:05

Yakın tarihimizin en karanlık günlerinden biri olan Bosna Savaşı'nda uluslar arası Kızılhaç verilerine göre Bosna'da 312 bin kişi hayatını kaybetti. Bu sayının 200 bin  kadarı Bosna halkına aittir ve Bosnalılar dünyanın gözü önünde, Birleşmiş Milletler’in kontrolünde sistematik olarak soykırıma tabi tutulmuşlardır. Bu soykırımın yaşandığı yerlerden biri de Srebrenica... Bundan 24 yıl önce 11 Temmuuz 1995 tarihinde Srebrenica’da binlerce masum sivil soykırıma uğramıştır.

 

Bosna'daki katliamlarda öldürülen siviller, katliamcılar tarafından toplu mezarlar halinde gömüldü fakat bu mezarların yerlerini Bosnalılar bilmiyordu. Kazılan mezarlar hem derin kazılmış hem de üstü kapatıldıktan sonra çevrenin doğal bitki örtüsüne uygun olarak yeşillendirilmiş. Birçok araştırmacı ülkeye gelmiş fakat toplu mezarları bulamamışlar, günün teknolojisi olan uydu fotoğrafları ile karşılaştırsalar bile sonuç alamamışlardı.

 

Araştırmalar devam ederken bu coğrafyada mavi kelebek sayısında ciddi bir artış gözlenmiş ve coğrafyanın bitki örtüsünde farklılaşmalar yaşanmış.

 Peki bu ne anlama geliyor?

 

Toplu mezarlar halinde gömülen cesetler toprağa karışınca toprağın mineral yönden besleyiciliğini artırmış, bu durum artemis çiçeğinin (artemisia vulgaris) fazlaca ortaya çıkmasına sebep olmuş. Bu bitki ile beslenen ve sadece mezarlıklarda görülen mavi kelebeklerin sayısıda artmaya başlamış. Bu kelebekleri gören araştırmacılar ve halk, mavi kelebeklerin görüldüğü alanlarda kazilar başlatmış. Binlerce kişinin cesetleri toprağın altından toplu mezarlar halinde çıkarılmıştır.

 

Bugün Srebrenica'da 8372 kişinin bu soykırımda öldürüldüğü biliniyor. 6610 kişinin defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı’na bu yıl kimlik tespitleri yapılan 33 kişi daha defnedilecek. Bu yıl defnedilecek kişilerin en küçüğü 16, en büyüğü 82 yaşında. Yaklaşık 1729 soykırım kurbanı ise hala kayıp ve bulunmayı bekliyor.

 

Hollanda'nın Lahey kentide bulunan Uluslararası Adalet Divanı, 2007'deki kararında, ICTY'den gelen kanıtlar doğrultusunda, Srebrenica ve civarında yaşananları "soykırım" olarak nitelendirdi. Farklı mahkemelerde görülen Srebrenica davalarında bugüne kadar 45 devlet adamı ve komutan, toplam 699 yıl hapis cezası aldı.

 

Geçtiğimiz hafta Srebrenica Anneleri 11 Temmuz’un Avrupa’da ‘Srebrenica Soykırımı’nı Anma Günü’ olarak ilan edilmesi için Strasbourg’da Avrupa Konseyi’ne resmen başvuru yaptı. Bu başvuruya Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nden destek geldi.

 

BosnalılarArtemis Çiçeği’ne ''ölüm çiçeği'' derler. Bu ölüm çiçeği Bosnalılardan beslenir. Bosnalılar için artemis çiçeği; onların annesi, babası, kardeşi, çocuğu, arkadaşları, sevdikleri... Mavi kelebekler ise onların umutları, onların duaları...