SON DAKİKA
Hava Durumu

98 yıldır her 9 Eylül'de İzmir tek yürek tek ses: ‘’Yaşa Mustafa Kemal Paşa!’’ (09.09.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 09.09.2020 10:37

.Bu şanlı ilerleyiş 9 Eylül 1992'de İzmir'de tam zaferle sonuçlanarak özgürlüğümüzün sembolü olmuştu.

30 Ağustos zaferimizin ardından 1 Eylül 1922'de Mustafa Kemal o tarihi emri verdi: "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri!" Bağımsızlık ateşi ile yanan Türk süvarileri İzmir’e girmek için yıldırım gibi ileri atıldı. Yunan ordusu cephanesini terk ederek kaçıyor, kaçarken de o şirin Batı Anadolu’nun köy, kasaba ve şehirlerini yakıp yıkıyordu.

Türk askerinin kahramanlıkları karşısında binlerce kayıp veren Yunanlıların toparlanmaları imkansızdı. Tek hedefleri İzmir'e ulaşıp buradan gemilerle karşı kıyıya kaçmaktı. Kahraman Türk birlikleri 1 Eylül'de Uşak ve Kütahya'ya, 2 Eylül'de Eskişehir'e ayak bastılar. Batı Anadolu köy kasaba ve şehirleri birbiri ardına geri alınıyordu. 4 Eylül'de Alaşehir ve Söğüt, 5 Eylül'de Bilecik, Simav, Demirci, Ödemiş ve Salihli; 6 Eylül'de Akhisar Balıkesir, 7 Eylül'de Aydın, 8 Eylül'de Burhaniye, Kemalpaşa ve Manisa'ya Türk ordusu giriyordu. Türk ordusunun üstün başarısı karşısında Yunanistan 2 Eylül'de İngiltere'ye başvurarak Yunan ordusunun Küçük Asya'yı boşaltması için ateşkes sağlanmasını istedi. Bu saatten sonra Türk ordusunun kafasında sadece İzmir vardı.

9 Eylül sabahı Türk ordusu İzmir önlerine gelmişti. ''3 yıl 3 ay 25 gün'' süren savaş sona eriyordu. İzmir'de ulusal bağımsızlığımızın ilk kurşununu  işgalci Yunan Efzun Alayı'nın bayraktarına sıkarak, onu Karataş'ta yere indiren gazeteci Hasan Tahsin'in başlattığı mücadele yine aynı kentte sona eriyordu.

9 Eylül 1922 saat 11.00

Türk Süvarisi İzmir'e girmiş ve Konak'ı ele geçirmişti. Saat kulesi Türk askerini selamlıyordu. Teğmen Ali Rıza ve bir erle hükümet konağının merdivenlerini yıldırım hızıyla çıkan Binbaşı Şerafettin Bey ikinci kattaki balkonda asılı duran Yunan Bayrağı'nı indiriyor yerine Türk Bayrağı'nı asıyordu.

Son olarak 3 bin kişilik Yunan kuvveti esir alınmıştı ve bir kısmı ise gemilerle gönderiliyordu. İzmir kurtarılmış ve Ulusal Kurtuluş Savaşı noktalanmıştı. İngilizlerin "Bu cepheyi Türk ordusu 6 ayda parçalayamaz" dedikleri Yunan cephesini birkaç günde yerle bir etti.

Mustafa Kemal 10 Eylül 1922'de İzmir'e giriş yaptı. Halk başkomutanın birliklerini görünce coşku ile bağırmaya başladı. ‘’Evet bu bizim Kemalimiz!’’

Türk ordusu özgürlük aşkıyla 15 günde 600 kilometre yol aldı ve 150 bin kişilik düşman ordusunu yok etti. 1 Eylül'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in  ''Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri!'' emri ile başlayan bu ilerleyiş 9 Eylül 1922'de İzmir'de noktalanıyordu. Fakat bu emir yalnızca Türkiye için değil dünyanın bütün ezilen ulusları için yeni bir çığır açıyordu.

Hindistan lideri Gandi Kurtuluş Savaşı'nı ''Mustafa Kemallerin zaferi dünya için bir hürriyet ve istiklal çağının sancağıdır'' şeklinde bahsederken, Pakistan lideri Cinnah sömürgecilere şöyle sesleniyordu: ''Bütün dünyaya sesleniyorum. Ne biz ne de her kıtada yaşamakta olan esir ve mazlum milletleri bundan sonra tutamayacaksınız.''

 

Mustafa Kemal Paşa 13 Eylül 1922 günü ulusa bir bildiri ile müjdeyi verdi: ''Asil Türk Milleti ordumuz 9 Eylül 1922 sabahı İzmir'imizi geri aldı. Akdeniz ordularımızın zafer şarkıları ile dalgalanıyor.''

98 yıldır her 9 Eylül'de İzmir tek yürek tek ses:

Yaşa Mustafa Kemal Paşa!

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.