SON DAKİKA
Hava Durumu

SAKİN KAL VE KENDİNE DÖN (10.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 10.10.2021 11:13

Dışarıdan bakınca bu durumda ihtiyacımız olan şeyler, her ne kadar hız, güç ve strateji gibi görünse de aslında tam tersi…  Dünyanın muhtaç olduğu büyük kudret sakinliktir sadece.

Hayatın iniş çıkışlarının yanı sıra gelecekle ilgili belirsizliklerin giderek daha da artması ister istemez hepimizi telaşa, acele etmeye, atik davranmaya, daha çok düşünmeye, daha çok çabalamaya ve daha çetin bir mücadeleye girişmeye zorluyor.

Hızlı olan, erken davranan, temposunu yükselten ve hiç durmayanlar ancak hayatta kalabilirmiş gibi bir hisse kapılmıyor musun bazen sen de? “Eğer yavaşlarsam ya da durursam kaybederim.” düşüncesi seni de esir almıyor mu, aklını karıştırmıyor mu? “Hayat eskiden çok daha zor artık, daha çok çalışmalıyım, daha çok koşturmalıyım, başka yeni şeyler yapabilmeliyim, yeni fikirler üretip hayata geçirebilmeliyim, başka yollar açabilmeliyim.” kaygısı gelip yerleşmiyor mu içine? Sanki çok koşanlar, erken davrananlar kazanıyormuş gibi gelmiyor mu?

Yaşadığımız her deneyim bizde sayısız duyguya, dolayısıyla sayısız tepkiye yol açabilir. İhtiyacımız olan sonucu bize kazandıracak inişli çıkışlı duygularımıza verdiğimiz anlık tepkiler ya da anlık kararlarımız değildir; sakinliğimizin içinde durup beklemeye devam eden ustalığımız, benliğimiz, bilgeliğimizdir.”

Bu sözlerle başlamış “Yaşamak Sakinlik İster” kitabına Özgür BACAKSIZ. Pandemi ile birlikte değişen hayat şartlarımızın üzerimizdeki etkisi anlatmış; bir nevi bizi o etkilerle yüzleştirmiş. Aslında hayat yolculuğuna çıktığımız andan itibaren içine girdiğimiz dünyaların aslında bir yarış hatta bir savaş halini alarak bizi ne kadar hızlı olmaya, başkaları ile rekabet içine girmeye ittiğini ve bu şekilde de kendimizin ne kadar uzağına düştüğümüzü anlatmış. Hayatın hep bir kazananı ya da kaybedeni rolünü üstlendiğimizi gözlerimizin önüne sermiş.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde kazanan ve kaybeden olmak üzerine de çok kıymetli bulduğum şu sözlere yer vermiş BACAKSIZ;

“Hayatın kazananı kimdir?” diye sorsalar “Savaşmayandır!” derim. Kendiyle etrafıyla ve hayatla savaşmayı bırakmış, bunların hepsiyle barışmış ve yine hepsiyle işbirliği yapmayı tercih etmiş olan kişidir hayatın kazananı…

O aslında bir “kazanan” olarak bile görmüyordur kendini; çünkü kazanmanın içinde bir kaybeden vardır. Hayatla barışmış olanın ne kazananı vardır ne kaybedeni…

Kimseyle ve hiçbir şeyle yarışmayandır o.

Hırsa kapılmayandır.    

Hız tuzağına düşmeyendir.

Durandır, izleyendir, görendir, düşünendir, demlendirendir, yaşayandır, “an”dadır, “an”dır.

O kendindedir, kendi gibidir, çözümcüdür, sakindir.

 

Hırs, başkalarına odaklanmak ile ilgili bir süreç… Çareyi dışarıdaki seslerde aramakla ilgilidir. Kendini yaşayan sakin insan, hep kendi bahçesindedir. Kendi bahçesinin toprağıyla, toprağının nimetleriyle birliktedir. Sakindir, sessizliktedir, huzurda, mutlulukta ve tatmindedir.

 

Sakin insan, yaşamda tatmin bulan insandır; bu yüzden sükûnet içinde barış halinde yaşarlar. Başkalarına değil, kendine odaklıdır. Kimsenin bahçesinde gözü yoktur. Başkalarının bahçelerine odaklı yaşamanın yorucu, yıpratıcı ve uzun vadede yok edici bir tutum olduğunu ancak sakinliğin içindeki bilgeliğiyle fark edebilir insan.

 

Sakinliği bulacağın tek bir yer vardır sadece… Mümkün mertebe hep o yerde kalmaya özen gösterdiğinde, sükûneti yakalaman an meselesidir.

Orası senin kendi benlik alanındır.

Kendi sınırlarındır.

Dört yanı sessizlikle çevrili kara parçandır.

Seni sen yapan bir benlik adasıdır.

Nevi şahsına münhasır olduğun noktadır.

Kimse için başkası olmak zorunda kalmadığın yerdir.

Yavaşlamaktan korkmadığın yer…

Orası, yavaşladığında sana güç ve potansiyel kazandıracaktır.”

 

Hepimiz gözlerimizi başkalarından ziyade kendimize çevirip böyle bir sakinliği en son ne zaman yaşadık?

Ne zaman yavaşladık da içimizdeki sesleri duyabildik?

En ihtiyacımız olanın kendimiz olduğunu bildiğimiz halde ne zaman kendimize bu kadar yaklaşabildik?

Yaşamına sakinlik getirip bu sorulara cevap verebileceğin anlar yaşaman dileğiyle Sevgili Okur.

Kendine dönmen ve kendine iyi bakman dileğiyle…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.