SON DAKİKA
Hava Durumu

İpekli dokunuş 23.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 23.10.2019 14:53

TEKNOLOJİ KULLANIMININ ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Günümüzde teknoloji artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Her geçen gün hayatımızdaki yeri daha da büyüyen ve gelişen teknoloji kullanımı çocukların üzerinde de etkili oluyor. Çocuklar hem gelişimsel hem de ruhsal yönden teknoloji kullanımından etkileniyorlar.

Teknolojinin bizlere yararı olduğu kadar zararı da olduğu bir gerçek; önemli olan ve dikkat edilmesi gereken nokta onu nasıl kullandığımızdır. Teknolojinin kontrolsüzce ve sınırsız kullanılmasının özellikle çocuk ve gençlerde; düşünce süreçlerinde bozulma, sosyal gelişimde gerilik, öz güven düşüklüğü, yüksek sosyal kaygı düzeyi, saldırganlık eğilimi, iletişim kurma becerilerinin tek yönlü olması, yemek yeme eyleminin farkında olamaması, dış dünyaya kendini kapatması gibi birçok zararlı etkileri görülmüştür. Yapılan araştırmalara bakıldığında internette fazla zaman geçiren ve bilgisayar oyunlarına bağımlı olan çocuk ve gençlerin giderek yalnızlaştığı, iletişim kurma becerilerinin zayıfladığı, yüz yüze ilişki kurmakta zorlandıkları, zihinsel fonksiyonlarında bozulma yaşadıkları görülüyor. Çocuklarda dikkat eksikliği görülmesinde de teknoloji kullanımının etkisinin olduğu biliniyor.

Çocuklar için en sağlıklı olanı üç yaşına kadar televizyon, telefon, tablet ve bilgisayarla tanışmamaları; fakat günümüzdeki çocuklar teknolojinin içine doğdukları için bebekliklerinden itibaren birçok teknolojik aygıt yaşamlarının içine giriyor.  Sanal dünyanın renkli ve çekici atmosferinin biz yetişkinleri dahi önemli ölçüde etkilediğini düşündüğümüzde, çocukların kendilerini bu olumsuz etkilerden koruyacak gerekli deneyime ve öngörüye sahip olmaması onların bu durumdan daha da olumsuz etkilenmelerine neden oluyor. Elbette ki çocukluk çağı boyunca elektronik medyayı yasaklamak hem gerçekçi hem de doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Önerilen aile tutumu teknolojinin çocuklarının hayatının bir parçası olduğunu bilen ve teknolojiyi çocuklarının hayatına sınırlı, kontrollü ve bilinçli şekilde veren aile tutumudur.

 

 

 

 

Çocuğunuzun teknoloji kullanımını doğru ve sağlıklı hale getirmeniz için birkaç öneri:

  • Öncelikle SINIR KOYMA ÇALIŞMALARINA BAŞLAYIN. “Teknoloji ile ilgili mi sınır koyamıyorsunuz yoksa genel olarak mı sınır koymakta zorlanıyorsunuz?” bunu değerlendirin. Çocuğunuzun ekran karşısında geçireceği süre ve içerikle ilgili evinizde mutlaka bir sınır ve kural olmalıdır. Çocuklar için anne babaları rol model olduğu için tüm aile bireyleri de buna uymalıdır.
  • Çocuğunuzun izlediği çizgi filmleri, videoları çocuğunuzdan önce siz izleyerek onun için uygun olup olmadığına karar verin.
  • Çocuğunuzun çok vakit geçirdiği yerlerde teknolojik alet bulundurmamaya çalışabilirsiniz.
  • Ev içinde teknolojinin yerine alternatif etkinlikler olmalıdır. Teknolojiden uzak olduğunuz zamanlar çocuğunuzun gelişimine uygun, ailece oyun oynamak yapabileceğiniz en kolay ve pratik etkinliktir.
  • Çocuğunuz video izlediğinde onun yanında olup izlediği video ile ilgili sohbet edebilirsiniz. Örneğin; “Burada neler görüyorsun?”, “Sevdiğin kahraman ne yapıyor?” gibi sorularak sorarak hem çocuğunuzu hem de geçirdiği zamanı kontrol edebilirsiniz.
  • Anne baba olarak zor durumda kalınca teknolojiyi bir kurtarıcı olarak düşünmemelisiniz. Elbette ki yetiştirmeniz gereken işler olacaktır. Bu zamanlarda önceliğiniz oyun ve oyuncaklar olsun. Unutmayın ki çocuğunuzun sabrı öğrenmesi için beklemeyi de öğrenmesi gerekir.

 

Çocuklar beklemeyi, sabretmeyi ve istediklerini ertelemeyi öğrenmelidir. Sanal dünyadaki bilinçsiz kullanım onların bu kazanımları öğrenme sürecini olumsuz etkiler. Çocuk her ağladığında sussun, çok hareketli olduğunda yerinde dursun, bir şey için tutturduğunda vazgeçsin, bir yere gidildiğinde beklesin diye televizyonu, tableti, telefonu ona verdiğimizde teknoloji onlar için;

SAĞLIKSIZ bir susturucu, dikkat dağıtıcı, dinlenme aracı halini alıyor ve çocuk hep bir araca bağımlı olarak sakinleşmeyi öğreniyor.

Ailenin çocuk üzerindeki etkisini düşündüğümüzde bilmeliyiz ki; küçük çocukların beyinleri onlarla ilgilenen yetişkinlerle bire bir etkileşimlerinden önemli ölçüde etkilenir ve bir ekranda görünen hiçbir şey anne ve babanın çocukla olan iletişiminin yerini tutamaz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.