SON DAKİKA
Hava Durumu

İpekli Dokunuş (19.11.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 19.11.2020 08:57

Geçen yıl Klinik Psikolog Ayten ZARA ve kurucusu olduğu World Human Relief ekibi öncülüğünde çocuklara yönelik cinsel istismara dikkat çekmek amacı ile Türkiye’de “Karanlığı Arala” diyerek “#birşeysöyleyin Hareketi” başlatıldı. Projenin bu yılki hareket tarihleri 18-21 Kasım olarak belirlendi.

Proje kapsamında;

Bölge ve şehir temsilcileri ile birlikte gönüllü katılımcıların iş birliği halinde yürüttüğü çalışmalar sayesinde birçok kişiye ulaşılarak çocukları cinsel istismardan koruyacak bilincin ve vicdanın inşa edilmesi amaçlanmaktadır.

 

TÜRKİYE CİNSEL İSTİSMAR GÖRÜLEN ÜLKELER ARASINDA

DÜNYADA 3. SIRADA!

 

Cinsel istismar; kişinin istemediği halde başkalarının cinsel yönelimlerine hedef olması, başkaları tarafından cinsel olarak kötüye kullanılması, suistimal edilmesi durumudur.Ne yazık ki cinsel istismar ülkemizde de yoğun olarak görülmektedir. Türkiye cinsel istismar görülen ülkeler arasında dünyada 3. Sırada yer almaktadır. 

Cinsel istismar vakalarının sadece % 5-10’u ortaya çıkmaktadır.Araştırmalarda 2016 yılından sonraki bulgulara rastlanmamak ile birlikte 2016 yılında cinsel istismara maruz kalan çocuk sayısı 16.887 olarak bilinmektedir. Bu çocukların %87si kız çocuğudur. Her 4 kız çocuğundan 1’i ve her 10 erkek çocuğundan 1’i cinsel istismara maruz kalmaktadır. Doğum yapan çocuk sayısı ise 440.000’dir. Kayıt altına alınanlar sonucunda bu rakamlara ulaşılsa da; saklanan ve kayıt altına alınmayan istismar mağduru çocukların var olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu bilgilerin yanı sıra kız çocuklarının hamile kalma riski sebebi ile erkek çocuklarına olan istismarın da artmaya başladığı da bilinmektedir.

CİNSEL İSTİSMARIN EN BÜYÜK NEDENİ; EBEVEYNLERİN VE ÇOCUĞUN CİNSEL İSTİSMARIN NE DEMEK OLDUĞUNU BİLMEMESİDİR.

 

Cinsel istismar her yaştan insan için baş etmesi zor olan ve psikolojik destek gerektiren bir süreçtir. Depresyon, kaygı, sosyalleşememe hatta intihar cinsel istismarın sonuçları olarak görülmektedir. Mağdur çocuk olunca bu sonuçlar daha ağır ve travmatik bir hale gelmektedir.

İstismar mağduru çocuklarda;

Kendi cinsel bölgesini gösterme,

Kendine yapılan cinsel istismarı taklit etme,

Arkadaşlarının ve yetişkinlerin cinsel bölgelerine dokunma,

Cinsel bölgelere ağzını koyma,

Cinsel eylemler hakkında konuşma,

Cinsel bölgelere cisim koyma gibi davranışlar da gözlenmektedir.

 

Cinsel istismarın en büyük nedeni ise; ebeveynlerin ve çocuğun cinsel istismarın ne demek olduğunu bilmemesidir.Bu yüzden ebeveynlerin ve çocukların bu konu hakkında bilgilendirilmesi, kendilerini nasıl koruyacaklarını, maruz kaldıklarında neler yapacaklarını bilmeleri mücadelenin temelidir.

ÇOCUK CİNSEL ŞİDDETİN NE DEMEK OLDUĞUNU BİLMEDEN BU ŞİDDETE MARUZ KALIP KALMADIĞINI ANLAYAMAZ!

Cinsel şiddetin ne demek olduğunu bilmeyen çocuklar için istismar normal bir durum olarak algılanır; hatta oyun, sevgiyi gösterme şekli olarak da yorumlanır. Bu yüzdencinsel amaçlı ve sevgi amaçlı yaklaşımların çocuklara anlatılması çok önemlidir.

Çocuk cinsel şiddetin ne demek olduğunu bilmeden bu şiddete maruz kalıp kalmadığını anlayamaz; dolayısıyla da kendini koruyamaz. Kendilerini koruyabilmeleri için;

Bedenlerinin onlara ait olduğu,

Özel bölgelerin nereler olduğu(ağız, göğüs, iki bacak arası, popo),

Anne-babalar da dahil olmak üzere izinsiz onlara kimsenin dokunamayacağı,

Dokunmama halinin çocukların bir başkasına dokunmak istediğinde de geçerli olduğu, İzinsiz dokunuşlarda “Hayır, Dur!”diyerek oradan KOŞARAK UZAKLAŞIPsesini herkesin duyacağı şekilde BAĞIRARAK güvendiği bir büyüğüne ANLATMASI gerektiği çocuklar ile mutlaka konuşulmalıdır.

 

Beden farkındalığı/Mahremiyet eğitiminde en önemli amaç çocuğun özel bölgelerini bilmesi ve içinde bulunduğu her ortamda kendini koruyabilmesidir. Bunların yanı sıra bu eğitim ile çocuk diğer insanların da özel alanlarına saygı duymayı, çevresi ile sağlıklı sınırlar oluşturmayı da öğrenir. Bu eğitim çocuklara verilirken dikkat edilmesi gereken birkaç husus daha vardır;

Çocuğun “Hayır” diyebilmesinin üzerinde durulmalıdır.

Çocuğun birinin ondan izinsiz ve sebebini söylemeden kendisine dokunamayacağını öğrenmiş olduğundan emin olunmalıdır.

Bütüncül bir mahremiyet duygusu geliştirmesi için; çocuğa kıyafetlerini değiştirirken ve tuvalet, banyo gibi kişisel temizliğini gerçekleştirirken özel bir alan oluşturulmalıdır. Bunları yaptığı odanın kapısının kapalı olması gerektiği söylenmelidir. Çocuğun odasına izin alarak ve kapısı çalınarak girilmelidir ve bu davranış çocuğa da öğretilmelidir. Çocuğun başkalarının yanında üstü değiştirilmemeli, kardeşleri ile birlikte aynı anda banyo yaptırılmamalı ve imkanlardâhilinde kardeşlerin ayrı yataklarda yatması sağlanmalıdır.

Çocuğun özel bölgeleri bir şaka ve sevgi unsuru haline getirilmemelidir. Dudağından öpülen, cinsel organı yolu ile sevilen, cinsel organını göstermesi istenen ve izin almadan cinsel organına dokunulan ve bunlar ile ilgili şaka yapılan çocuklar bu davranışları normal kabul ederler ve özel bölgelerine dokunulduğunda bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğunun ayrımını yapamazlar.

 

Unutulmamalıdır ki, aileler ve eğitimciler bunları öğretirken çocuklara rol model olmaktadır. Çocuklardan yapması istenen her davranış yetişkinin de yapması gereken davranıştır.

 

İSTİSMARA GÖZ YUMMAK BİR İNSANLIK SUÇUDUR!

 

Çocukları ve ebeveynleri bilinçlendirmek kadar bir şekilde öğrenilen ya da şahit olunan istismarı da ihbar etmek önemlidir. İstismara göz yummak bir insanlık suçudur.

Cinsel istismar hakkında şikayette bulunmak için;

Kadın, Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma ALO 183

Polis ALO 155

Jandarma ALO 156

İnsan Ticareti Mağdurları Acil Yardım/İhbar ALO 157 hatlar ile iletişime geçilebilir.

 

#birşeysöyleyin Hareketi Çağrısı der ki;

Savaşın olmadığı zamanlarda dünyanın barış içinde olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Evlerde, sokaklarda ve okullarda çocuklarımız cinsel istismara maruz kalıyorsa bu da bir savaştır ve acilen önlenmesi gerekir. Cinsel istismar bulaşıcıdır, yarattığı utanç ve suçluluk bulaşıcıdır, bıraktığı izler kalıcıdır ve önleyemezsek eğer kuşaktan kuşağa aktarılarak derin yaralar açmaya devam edecektir. Sizlerin desteği ile toplumda cinsel istismardan koruyacak bilinci inşa etmeyi amaçladık. Çocuk cinsel istismarı tüm gerçeği ile öğrenilsin, konuşulsun, bilenler bilmeyenlere anlatsınlar istiyoruz. Çocuklar için ele ele verip sessizliği bozalım ve karanlığı aralayalım istiyoruz.

 

BİRLİKTE ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARINI ÖNLEYEBİLİRİZ;

BİR ŞEY SÖYLEYİN!

 

Projede de denildiği gibi cinsel istismar sessiz bir salgındır ve bizler birlik olursak cinsel istismarı önleyebiliriz.  Cinsel istismara karşı yapılan bu mücadele hepimizin insanlık görevidir. Dokunduğumuz, içinde var olduğumuz her bir hayatta bu farkındalığı yaratmak için hepimiz elimizden geleni yaparak sessiz kalmamalı ve “birşeysöyle”meliyiz. Sizler de #birşeysöyleyin hareketine katılmak ve hareket ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız birliktecinselistismarıonleyebiliriz.org adresine ve sosyal medya hesaplarına bakabilirsiniz. 

Gelin birlik olalım, Karanlığı Bir Şey Söyleyerek Aralayalım!

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.