SON DAKİKA
Hava Durumu

İpekli dokunuş 16.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 16.10.2019 09:28

                                                            ÇOCUKLAR İÇİN SEVGİ VE GÜVEN

İnsan yaşamının temel taşlarından biri olan sevgi ve güven; çocuk eğitiminde de önemli bir yere sahiptir. Bu haftaki yazımda sevgi ve güvenin anne-baba-çocuk üçgenindeki dolayısıyla aile yaşantısındaki yerinden bahsedeceğim.

Anne-babalar çocuk üzerinde birçok etki oluştururlar. Bu etkilerden biri de sevgiyi öğreten duygusal etkidir. Çocuğun doğduğu andan itibaren dünyasındaki dayanak anne ve babası olduğu için onlardan alacağı sevgi ve güven olmadan sağlıklı bir birey haline gelemez. Bu açıdan baktığımızda sevgi ve güvenin çocuğa nasıl verildiği önemlidir.

Sevgi doğuştan gelen doğal bir yetidir; fakat ifade edilmesi öğrenilen bir davranıştır. Bu sebeple sevgi herkes için farklı yorumlanır; dolayısıyla da sevgiyi göstermek de herkes için aynı değildir. Bu durum anne-babalar için de geçerlidir. Bir anne için çocuğunu sevmek ona sarılmak, onunla vakit geçirmek anlamında iken baba için sevmek çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak anlamına gelebilir. Çocuğunuza alacağınız bir oda dolusu oyuncak ya da sağlayacağınız üstün imkanlar onunla birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamanın yerini tutamaz. Çocuğunuzun siz anne-babası tarafından sevildiğini bilmeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple sevginizi sözel olarak ifade etmeniz kadar davranışsal olarak da ifade etmeniz büyük önem taşımaktadır. Çocuk sevginin, davranışlarına değil; kendisine gösterilmesini ister. Sözgelimi, söz dinlediği ya da iyi notlar aldığı için değil; gerçekten bir evlat olarak sevilmek ister.

Güven duygusu biz yetişkinler için önemli olduğu gibi çocuklar için de önemlidir. Bizim gibi onlar da etrafındaki insanlara, en başta da anne ve babasına güvenmek ister. Güven doğumla beraber ortaya çıkan ve hayat boyu devam eden bir duygudur. Anne karnına düştüğü andan itibaren çocuk içine gireceği dünyaya gözlerini açtığında güvende olduğunu hissetme ihtiyacındadır. Bu hissi çocuğa verebilecek en önemli kişiler de ailesi dolayısıyla anne ve babasıdır.

Çocuğun hayatının ilk iki yılı “Güvenli Bağlanma”nın oluşumu açısından çok önemlidir. Bebeklik döneminde oluşması gereken “güvenli bağlanma” çocuğun ilerleyen yaşantısında sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimini destekler ve yetişkin bir birey olduğunda kuracağı ilişkileri, dünyaya bakış açısını, benlik algısını ve kişiliğini etkiler. Anne-baba ile arasında güvenli bağlanma olan çocuklar; anne-babasını istediğinde onlara ulaşabileceğini ve onların, ihtiyaçlarına cevap verebileceğini bilir. Bu güvenle de etrafını rahatça keşfeder, sosyal becerileri gelişir, benlik algısı yüksek olur, çevresindeki kişilerle sağlıklı ve empatik ilişkiler kurabilir. Güvenli bağlanma, okul yaşantını da etkiler. Kafasında “Annem babam işe gidince geri gelecek mi?”, “Beni gittiğim yerden alacaklar mı?”, “Kreşe başladım, hep burada mı kalacağım?” gibi soruların cevabını arayan çocuk ailesine güven duyduğu için onların geri geleceğini bildiğinden ya rahatlıkla ailesinden ayrılır ya da anne-babasının yokluğunda tepki gösterir; fakat geri döndüğünde rahatlıkla sakinleşir.

Çocuğunuzla aranızda sevgi ve güven bağının oluşması için:

  • Çocuğunuza olan sevginiz onun davranışlarına değil, kendisine olsun.
  • Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin. Onunla birlikte oyun oynayarak, etkinlik yaparak birbirinize yakınlaşırsınız ve aranızdaki bağ güçlenir. Örneğin; akşam yemeğini ailecek hazırlayıp bir masa etrafında hep birlikte yiyebilirsiniz. Her akşam yarım saat birlikte lego oynayabilir, uyumadan önce kitap okuyabilirsiniz.
  • Çocuğunuza “seni seviyorum” diyerek temasa geçebilirsiniz. Sarılmak, başını okşamak ona sevildiğini hissettirecektir.
  • Anne-baba olarak çocuğunuzla ayrı ayrı da zaman geçirmelisiniz. Güçlü bir sevginin oluşması için bu unsur önemlidir.
  • Çocuğunuza karşı tutumunuz eleştirel değil; anlamaya ve anlaşmaya yönelik olmalıdır. Bu noktada onu dinlemeye dikkat etmelisiniz.
  • İletişim kurarken onun gözlerinin içine bakmak aranızdaki bağı kuvvetlendirir.
  • Bir yere giderken vedalaşmanız, ne zaman ve nasıl gidip geleceğinizi anlatmanız çocuğunuzun size olan güvenini güçlendirir.
  • Çocuğunuza söyledikleriniz her zaman tutarlı ve gerçek olmalıdır. Onun sizden ve etrafındaki diğer insanlardan duydukları farklı olursa çelişkiye düşer ve size olan güveni zedelenir.
  • Verdiğiniz sözleri yerine getirmelisiniz. Tutamayacağınız sözleri vermeniz çocuğunuzun size olan güvenini sarsar.

Unutmayın ki; sevgi yoksunu olan çocuk kendini dışlanmış hisseder ve güvensizlik duygusu geliştirir. Çocuk sevdikçe sevilmeyi; güvendikçe de güvenilir olmayı öğrenir.

                                                                                                              

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.