SON DAKİKA
Hava Durumu

İpekli Dokunuş (12.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 12.05.2021 10:11

 

“Olur muydu olmaz mıydı inan hiç bilmiyorum;

ama denemeye değerdi.”

 

Demiş biri; ne de güzel demiş!

Sosyal medyada gezinirken rastladım bu söze ve okuduğumda durdum, düşündüm… Tam da böyle bir şeyi yaşadığım anları hatırladım. Bu söz hayatımda sis içinde kalmış o anların perdesini araladı.

Olur muydu olmaz mıydı bilmiyorum; fakat olacağına çok inandığım zamanlar olmuştu ve gerçekten denemeye de değerdi.

Deneyemedi(m).

Olmadı.

Geçmiş geldi, geçti.

Gelecek de meçhul, ne olur bilinmez; ama içimde bir yerlerde bunların ukdesini yaşadığım kesin.

 

Hayatta her şeyin bir hayrı olduğuna inanacağım birçok şey yaşadım. Çok zor zamanlardan geçmenin beni şu an olduğum noktaya, kişiye getirdiğini fark ettiğimden beri bu düşünce gerçekleşmeyen isteklerimin avuntusu oldu benim için. Tabi hayra inanan biri olarak, tevekkülü de es geçmemem lazım. Elimden geleni yaptığım noktada gerçekleşmeyen isteklerimi kast ettiğimi de bilhassa belirtmek isterim; çünkü istediğimiz şeyler için çaba göstermek oldukça önemli.

Bu hayatta, hele ki böyle bir devirde hiçbir şey altın tepsi ile önümüze sunulmuyor; bir şeyleri sadece istemek yetmiyor.

Lafla peynir gemisi yürümüyor.

Gerçekleşmesini dilediğimiz her şey emek istiyor, sabır istiyor…

 

Louis E. Boone üzücü hayatların tanımını yaparken demiş ki; “En üzücü hayatların özeti üç kavram ile tanımlanabilir: yapabilirdim, yapardım, yapmalıydım.” Bu sözü de çok kıymetli buluyorum. İçinde pişmanlığı, emek verilmeyen isteğin gerçekleşmemesine dair bir hayıflanmayı içeriyor ve aslında isteklerimizin gerçek olma ihtimalinin bizim çabamızdan geçtiğini de gözlerimizin önüne seriyor.

 

Biz insanların canını en çok acıtan şeylerden biri şüphesiz Dostoyevski’nin de dediği gibi yaşanması mümkünken yaşayamadığı mutluluklardır. Mümkünü imkansız kılan hele ki çabasızlıksa bunun üzüntüsü daha bir derin, keşkesi daha bir büyük olur.

Peki yaşanması mümkünken önüne set çekip yapmadığın ne Sevgili Okur?

Senin “Keşke deneseydim.” dediğin ne?

O her neyse, denemeye değer Sevgili Okur.

Denemeye değer…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.