SON DAKİKA
Hava Durumu

İpekli dokunuş 12.01.2020

Yazının Giriş Tarihi: 13.01.2020 08:21

KARANLIĞI ARALA

Cinsel istismar; kişinin istemediği halde başkalarının cinsel yönelimlerine hedef olması, başkaları tarafından cinsel olarak kötüye kullanılması, suistimal edilmesi durumudur. Günümüzde kadın, erkek, çocuk hatta hayvanlar bile cinsel istismara maruz kalmaktadır. Giderek artan ve vahim bir hale dönüşen cinsel istismarın çocuklar üzerindeki etkilerini hepimiz biliyoruz; ama ne yazık ki bu etki bizim bildiklerimizin ve gözümüzde canlandırdıklarımızın çok ötesinde.

Cinsel istismarın olumsuz etkileri ile başa çıkmak her yaştan birey için çok zor olan ve psikolojik destek gerektiren bir süreçtir. Bu başa çıkma ve iyileşme süreci konu çocuk olduğunda daha hassas ve travmatik bir hal almaktadır.

Yetişkin bir birey olarak bizler kendimizi korumak için fiziksel olarak çocuklardan daha yeterli durumda olmamıza rağmen cinsel istismara maruz kalıyoruz ve kendimizi korumak konusunda zorluk yaşıyoruz. Depresyon, kaygı, sosyalleşememe hatta intiharlar da cinsel istismarın psikolojik boyutundaki hasarları bizlere gösteriyor. Cinsel istismar mağduru çocuk olunca olumsuz etkilerin aynılarını ya da farklı boyutlarını çocuklarda da görebiliyoruz.

Çocuk cinsel şiddetin ne demek olduğunu bilmeden bu şiddete maruz kalıp kalmadığını anlayamaz!

 

Cinsel şiddetin ne demek olduğunu bilmeyen çocuklar için istismar normal bir durum olarak algılanıyor; hatta oyun, sevgiyi gösterme şekli olarak da yorumlanıyor. Bu nedenlerden dolayı cinsel amaçlı ve sevgi amaçlı yaklaşımların çocuklara anlatılması büyük önem arz ediyor.

Çocuk cinsel şiddetin ne demek olduğunu bilmeden bu şiddete maruz kalıp kalmadığını anlayamaz; dolayısıyla da kendini koruyamaz. Kendilerini koruyabilmeleri için bedenlerinin onlara ait olduğu, özel bölgelerin nereler olduğu(ağız, göğüs, iki bacak arası, popo), anne-babalar da dahil olmak üzere izinsiz onlara kimsenin dokunamayacağı ve bu durumun onların bir başkasına dokunmak istediğinde de geçerli olduğu, izinsiz dokunuşlarda “Hayır, Dur!” diyerek oradan koşarak uzaklaşıp sesini herkesin duyacağı şekilde bağırarak güvendiği bir büyüğüne anlatması gerektiği çocuklarla mutlaka konuşulmalıdır.

 

KARANLIĞI ARALA

#birşeysöyleyin Hareketi Çağrısı

Savaşın olmadığı zamanlarda dünyanın barış içinde olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Evlerde, sokaklarda ve okullarda çocuklarımız cinsel istismara maruz kalıyorsa bu da bir savaştır ve acilen önlenmesi gerekir. Cinsel istismar bulaşıcıdır, yarattığı utanç ve suçluluk bulaşıcıdır, bıraktığı izler kalıcıdır! Ve önleyemezsek eğer kuşaktan kuşağa aktarılarak derin yaralar açmaya devam edecektir. Sizlerin desteği ile toplumda cinsel istismardan koruyacak bilinci inşa etmeyi amaçladık. Çocuk cinsel istismarı tüm gerçeği ile öğrenilsin, konuşulsun, bilenler bilmeyenlere anlatsınlar istiyoruz. Çocuklar için ele ele verip sessizliği bozalım ve karanlığı aralayalım istiyoruz 
#birşeysöyleyin Hareketi

Çocuklara yönelik cinsel istismara dikkat çekmek amacı ile Türkiye’de “Karanlığı Arala” diyerek “#birşeysöyleyin Hareketi” başlatıldı. Klinik Psikolog Ayten ZARA ve kurucusu olduğu World Human Relief ekibi öncülüğünde 9-12 Ocak ve 9-12 Nisan tarihlerinde Türkiye’nin her yerinde gönüllü katılımcılarla “Beden Farkındalığı” hakkında çocuklarla ve yetişkinlerle çalışmalar yapılması planlandı. Bölge ve şehir temsilcileri ile birlikte gönüllü katılımcıların iş birliği halinde yürüttüğü çalışmalar sayesinde birçok kişiye ulaşılması ve cinsel istismarın önlenebilmesi için birlik olunması amaçlanıyor.


Cinsel istismar sessiz bir salgındır.

Hareket kapsamında Ege Bölgesi koordinatörü Klinik Psikolog Filiz YURTSEVEN ve Çanakkale Doğa Koleji Rehberlik Servisi ekibi Psikolojik Danışman Buse BOZ GÜNDOĞDU, Psikolojik Danışman Özlem ŞENCAN, Psikolojik Danışman Saadet LAPSEKİLİ UYSAL ildeki kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yaparak il bazında çalışmaları planladı ve bu çalışmalardan birini Kepez Belediyesi bünyesinde gerçekleştirdi. Çocuklara verilen “Beden Farkındalığı” eğitiminin ardından halkın katılımına ücretsiz açılan “Çocuk Anlatır Sen Dinle, İstismarı Önle” konferansı Kepez Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleşti. Her açıdan çok önemli olan bu çalışmaların yürütücüsü ve destekçisi olarak yer alan Filiz YURTSEVEN, meslektaşlarım Buse BOZ GÜNDOĞDU, Özlem ŞENCAN, Saadet LAPSEKİLİ UYSAL ve Kepez Belediyesi büyük bir teşekkürü hak ediyor. Her yaştan ve her kesimden insanın bu çalışmalara katılması, destek olması ve duyurması daha çok insana ulaşabilmek için çok önemli. Ben de bu hareketi yürekten destekliyorum ve başta öğrencilerim olmak üzere sizlerin de bu konuda verdiğim ve vereceğim çalışmalarla bilgi sahibi olmasını çok önemsiyorum!

Birlikte çocuk cinsel istismarını önleyebiliriz.

 

Cinsel istismarla mücadele hepimizin insanlık görevidir. Dokunduğumuz, içinde var olduğumuz her bir hayatta bu farkındalığı yaratmak için hepimiz elimizden geleni yaparak sessiz kalmamalı ve “birşeysöyle”meliyiz. Karanlığı aralamak sadece istekle olmaz; çalışma ve emek gerektirir. Projede de denildiği gibi cinsel istismar sessiz bir salgındır ve bizler birlik olursak cinsel istismarı önleyebiliriz.

Sizler de #birşeysöyleyin hareketine katılmak ve hareket ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız birliktecinselistismarıonleyebiliriz.org adresine ve sosyal medya hesaplarına bakabilirsiniz.  Gelin birlik olalım ve karanlığı arayalım!

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.