SON DAKİKA
Hava Durumu

İpekli Dokunuş (05.02.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 05.02.2021 08:41

Dünya Kanser Günü kapsamında; kanser hakkında insanların bilinç düzeylerinin artması ve farkındalıklarının sağlanması amacı ile kanser hastalığına dikkat çekmek, erken tanının ve sağlık kontrolünün önemine vurgu yapmak için dünya genelinde her yıl çalışmalar yapılmaktadır.

 

KANSERLE MÜCADELE HAYATIN HER GÜNÜNDE BİRÇOK KİŞİ İÇİN DEVAM EDİYOR.

Geçtiğimiz 4 Şubatta Dünya Kanser Günü’nü geride bıraktık; fakat kanserle mücadele hayatın her gününde birçok kişi için devam ediyor.

T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre;

Ülkemizdeki en son resmi rakamlar değerlendirildiğinde bir yıl içerisinde yaklaşık 96.200 erkek ve 67.200 kadının kanser teşhisi aldığı tahmin edilmektedir.

Erkeklerde en yaygın görülen kanser türü akciğer ve prostat kanseri olmakla birlikte tütüne bağlı kanserler de erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir.

Kadınlarda ise en yaygın görülen kanser türü, her 4 kadından birinin olduğu meme kanseridir.

Hem erkek hem de kadınlarda en sık görülen üçüncü kanser türü ise bağırsak (kolorektal) kanseri olarak bilinmektedir.

Lösemi ise, çocukluk çağında en sık görülen kanser türüdür.

 

SAĞLIKLI YAŞAM RUTİNLERİ VE ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİDİR.

Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) tarafından bu yıl yayınlanan bildirgesinde kanserin önlenebilir bir hastalık olduğuna ve erken teşhisin hayat kurtardığına vurgu yapılıyor.

 

Kanserin önlenmesinde sağlıksız yaşam alışkanlıklarının bırakılmasının kanserin gelişimini 1/3 oranında engellediği bilinmektedir. Buna bağlı olarak sağlıklı yaşam rutinleri olan;

Sağlıklı beslenme olan yeterli miktarda sebze ve meyve tüketimi,

Alkol ve tütünden uzak durma,

Günde 30-40 dakika yürüyüş gibi fiziksel aktiviteler yapılması,

İdeal vücut ağırlığının sağlanması ve korunması

kanser hastalığının önlenmesinde ve olumsuz etkilerinin azalmasında büyük bir etkene sahiptir.

Ne yazık ki bütün kanserler erken belirti vermemektedir. Bu yüzden rutin sağlık kontrollerinin yapılması, şüpheli belirtiler karşısında vakit kaybetmeden doktora gidilmesi erken tanı için çok önemlidir. Hastalığın tedavisinde erken teşhis tedavinin başarılı olması için ilk ve en önemli adım olarak nitelendirilmekle birlikte hayat kurtarıcı olmaktadır.

Erken tanıda önemli unsurlardan biri de bizlerin bilinçlenmesi, vücudumuza olan farkındalığımızın artması ve vücudumuzdaki herhangi bir değişikliği fark etmek noktasında dikkatli olmamız ve doktora başvurmamızdır. Umarım bu yazı biraz da olsa bunlara vesile olur…

 

KANSER ERKEN TEŞHİS, TARAMA VE EĞİTİM MERKEZLERİ (KETEM)

Ülkemizde erken teşhis ve tarama programları yürütülmektedir. Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuştur ve şu an ülkemizde 33’ü mobil olmak üzere 198 adet KETEM mevcuttur.

Şehrimizdeki KETEM birimi de çalışmaları, özverili takibi, ilgi ve alakası ile birçok hastanın hayatına dokunmakta, erken teşhis için hayat kurtarıcı olmaktadır. Şüpheli durumlar karşısında hastanın hastaneye sevkini sağlamaktadır. Sevkten sonra hastanede de takibini ve desteğini sürdürmektedir. Devlet hastanesindeki KETEM birimi çalışanları da süreç boyunca hasta ve yakınları ile sıkı bir iletişim kurarak sürecin takipçisi olmaya ve desteklerine devam etmektedir.

ERKEN TEŞHİS KADAR İYİ DOKTOR DA HAYAT KURTARIR!

Kanser ile ilgili kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak söyleyebilirim ki;

Kanser; teşhisin konulması ile birlikte maddi ve manevi, hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük bir mücadeleyi de beraberinde getiren bir hastalık. Teşhis ile tutunacak bir dal aranıyor ve bu noktada başta doktorların, sağlık çalışanlarının ve yakın çevrenin ağzından çıkan her kelime bir umut ve dayanak oluyor. 

Yaşadıklarımdan öğrendiğim en büyük şey ise erken teşhis kadar iyi doktorun da hayat kurtardığı oldu. Kanser ile mücadelede hastanın ve yakınlarının hayatına dokunan, onlara umut ve yaşama sevinci olan ülkemizdeki ve dünyadaki her bir sağlık çalışanı büyük bir teşekkürü hak ediyor. Onlar sayesinde birçok hasta hayat buluyor!

Bizim hayatımıza dokunan, bize umut olan başta doktorlarımız Doç. Dr. Kenan ÇETİN, Opr. Dr. Turgay TUĞ, Dr. Volkan KARADAĞ, Dr. Can Yılmaz, Doç. Dr. Yalçın ÇIRAK, Uzm. Dr. Gülhan ÖZKANLI olmak üzere Çanakkale Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi çalışanlarının her birine sonsuz teşekkürler!

Hem bizim hem de her bir hastanızın ve yakınlarının yüzündeki gülümsemede, aldığı nefeste siz varsınız! İyi ki varsınız!

Olur da bir gün bu hastalık ile tanışırsanız yolunuz mutlaka bu doktorlarımıza, sağlık çalışanlarımıza çıksın. Kapısını çalacağınız ilk insanlar onlar olsun!

Hayatın bu “sevmediğimiz yüzü” ile karşılaşan herkese acil şifalar diliyorum. Karşınıza iyi doktorlar, iyi insanlar çıksın. Sağlıklı günleriniz olsun…

AdresCEVAT PAŞA MAH, Mehmet Akif Ersoy Cd. NO: 21 D:KAT: 2, 17100 Çanakkale Merkez/Çanakkale

Çanakkale KETEM Tel: 0 286 213 99 24

Mobil Kanser Tarama Aracı: 0 538 931 24 23

Çan Ketem Tel: 0 286 416 14 30

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.