SON DAKİKA
Hava Durumu

İpekli Dokunuş (04.12.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 04.12.2020 15:43

Kahraman Öğretmen” olarak bilinen Saadet ÖZKAN ve onun en büyük destekçilerinden Yücel CEYLAN bundan yıllar önce çocuklar için birlik oldular ve 2017 yılında Çocuk İstismarı ile mücadeleyi amaçlayan “UCİM” adlı bağımsız bir dernek kurdular. Bugün sizlere mavi kelebeklerin bir araya toplandığı UCİM ile onların yaptığı şahane işlerden bahsedeceğim.

İYİLER BİRBİRİNİ BULUR.

Önce Saadet ÖZKAN’ın hikayesi ile başlayalım. İzmir’in Menderes ilçesinde, bir köy okulunda yaşları 6 ile 11 arasında değişen 11 kız çocuğuna yapılan cinsel istismarı ortaya çıkartan ve sekiz yıl süren yargılama sonucunda sanığın 82 yıl 6 ay hapis cezasını almasını sağlayan; bu mücadelesi ile Amerika Dış İşleri Bakanlığınca “Uluslararası Kadın Cesaret Ödülü”ne layık görülen kahraman öğretmendir, Saadet ÖZKAN. “İyiler birbirini bulur.” der Saadet ÖZKAN ve mücadelesine başından beri destek olan Yücel CEYLAN ile 2017 yılında UCİM adlı derneği Mersin’de kurarlar. Başta 11 çocuk ve tek bir şehir ile başlayan bu mücadele zamanla Türkiye’nin dört bir yerine yayılır ve 58 ilde 50.000’e aşkın üyesi ile kocaman bir aile haline gelir.

Bu ailenin Çanakkale’deki üyeleri ise;

İl Koordinatörü Şehpal OVALI

İletişim Koordinatörü Ruken ÖZMEN

Saha Koordinatörü Gülden KÖSE

Eğitim Koordinatörü Seval AKKOYUN

Hukuk Koordinatörü Avukat Melis SÖYLEMEZ.

Derneğin amacı, bireyin doğum öncesinden başlayarak tüm gelişim evrelerinde sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlamak; her nevi fiziksel, duygusal ve cinsel istismar ile her türlü ihmalden korumak ve önlemek için;

çocuk istismar ve ihmali” ile ilgili bilimsel yöntemler ile bilgi elde etmek ve üretmek,

Çocuk istismar ve ihmalinin önlenmesi ile ilgili bilgileri yaymak,

Çocukla ilgili alanlarda çalışanların bilgilerini ve deneyimlerini birbirlerine iletebileceği ortamı sağlamak,

Gerektiğinde çocukla ilgili alanlarda çalışanlara çocuk istismar ve ihmalinin önlenmesi ile istismar ve ihmal edilen çocukları iyileştirme ve tedavi etme konusunda danışmanlık yapmak,

Çocuk istismarı ile ilgili açılan, açılacak ve devam eden her türlü şikâyet, dava ya da hukuki iş ve işlemde istismar mağduru çocuklara hukuki yardım sağlamak, dava ve işlerini takip etmek, destek olmak,

03.04.2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan Çocuk Haklarına dair sözleşmenin başvuru usullerine göre bireysel başvuruda bulunmak,

Konusu ve amacı ile ilgili her türlü uluslar ve uluslararası sosyal projeler hazırlamak ve uygulamak,

Çocuk istismarı ile ilgili her türlü fiziksel ve ruhsal tanı; teşhis ve tedavi merkezi ile sığınma ve rehabilitasyon merkezleri açmak ve işletmektir.

Çanakkale İl Koordinatörü Şehpal OVALI dernekle tanışma hikâyesinden ve UCİM olarak Çanakkale’de yaptıkları çalışmalarından şu şekilde bahsediyor:

BİR İNSANA DOKUNMAK BAMBAŞKA BİR ŞEY.

2017 yılında arkadaşımın paylaşımları vasıtası ile dernek ile tanışıklığım oldu. UCİM hayatıma çok şey kattı. Hayatımı Saadet Hocayı tanımadan önce ve Saadet Hocayı tanıdıktan sonra olarak ikiye ayırıyorum. Daha önce gerçekten çok boş çalışıyormuşum. Bir insana dokunmak bambaşka bir şey. UCİM olarak biz gerçekten çok büyük bir aileyiz ve bu ailede herkes birbirini tanır. Buradaki koordinatör arkadaşlarım ile bir aile olduk ve birlikte çok güzel işler başarıyoruz. Onlar gerçekten burada en büyük destekçim oluyor. Saadet Hoca bizlere, “Bazı insanlar bazı şeyler için seçiliyor. Siz seçilmiş insanlarsınız.” der. Bizim derneğimizde statü gibi bir şey de söz konusu değil. Biz istediğimiz her an Saadet Hocaya, Yücel Bey’e ulaşıp onlar ile iletişime geçebiliyoruz. Onlar da sık sık gerek yüz yüze gerek online olarak bizlerle irtibat halinde oluyorlar. Biz toplum yararına bir iş yapıyoruz. Bağımsız ve siyasetüstü bir derneğiz.

BUGÜN İLK DEFA ÇOCUĞUM İLE RAHAT BİR UYKU UYUYACAĞIM.

Çanakkale’deki yolculuğumuz ben ve birkaç gönüllü öğrenci ile başladı. Yaptığım ilk toplantıda sandalyeler boşken, ikinci toplantıda koca bir masa dolusu insan ile bir aradaydım şimdi ise iki yüze aşkın gönüllü üyelerimiz ile burada yolumuza devam ediyoruz. Gönüllü arkadaşlarım ile takip ettiğimiz ilk dava bundan 2 sene önceydi. Anne bize ulaşmıştı, dedenin torununa olan istismarı için mücadele verdik. Davanın sonuçlanması da iki sene sürdü ve 65 yıl ceza verildi. Şu an ise takip ettiğimiz 3 tane davamız var. Bir annenin sözü hala kulaklarımda, hafızamdadır. Dava sonunda “Bugün ilk defa çocuğum ile rahat bir uyku uyuyacağım.” demişti.

Dernek olarak buradaki ilk çalışmamız bir stant çalışmasıydı. Bu çalışmayı iki gün boyunca sürdürdük. O zaman imkanlarımız kısıtlıydı, ne yapsak diye düşünürken İstanbul’dan bir arkadaşım broşürlerimizin basımına destek oldu. 23 Nisan’da tahta at şenliğine katılmaya karar verdik. Çanakkale Belediyesi broşürlerimizi bastı, 4000’e yakın broşür dağıttık. Kepez Belediyesi’nde personel eğitimi gerçekleştirdik. Saadet Hoca iki sene önce Çanakkale’ye geldi ve buradaki STK mensupları ve belediye başkanları ile görüştü. Buradaki ekibimiz ile bizler de sayın valimiz, belediye başkanlarımız, siyasi parti mensuplarımız ve STK’lar ile bir araya gelmeye, çalışmalarımız ve yapılabilecekler hakkında fikir alışverişinde bulunmaya devam ediyoruz. Bu noktada Sayın valimizin, Çanakkale Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğünün, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi dekanının, belediye başkanlarımızın, muhtarlarımız, çeşitli egitim STK mensupları, üniversite ve akademisyen hocalarımız eğitimcilerimiz, anneler babalar ve duyarlı tüm Çanakkale halkının büyük desteklerini hissettiğimizi de belirtmek isterim. Aynı desteği siyasi parti üyelerimizden de bekliyoruz.

Çeşitli eğitimler de gerçekleştirdik, talep de gördük. Hemşire Meslek Yüksekokulu öğrencileri beni konuk olarak çağırdılar. Orada UCİM ve beden farkındalığı üzerinde konuştuk. Sonrasında birçoğu üyemiz oldular. Üye eğitimleri de yaptık. Erenköy’de gerçekleştirdiğimiz ebeveyn eğitimi ile Çanakkale’de dernek adına bir ilke imza attık ve köylere girmeye başladık. Bu büyük bir ilerlemeydi. Sıkıntılı olan bölgeler ilçeler ve köyler. Buradaki eğitimlerimize başlamıştık ki ne yazık ki Pandemi araya girdi. Sitelere de eğitimler verdik. Bu çalışmalarımızı arttırarak devam etmek isteğindeyiz.

TEK AMACIMIZ ÇOCUĞUN VE AİLESİNİN İYİLİĞİ VE ONLARA DESTEK OLABİLMEKTİR.

Bizler çözüm odaklı çalışıp farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Tek amacımız çocuğun ve ailesinin iyiliği ve onlara destek olabilmektir. Dernek olarak yıllar içinde ailemizi ve çalışmalarımızı büyülttük. Bilim kurulumuzu oluşturduk. Bu iş olduktan sonra değil; olmadan önce de çalışmalıyız, önlemeliyiz diyerek Önleme Merkezimizi ilk olarak İzmir’de açtık. Bölge bölge de açmaya devam edeceğiz. Adalet komisyonlarına teklif sunabilir hale geldik. En büyük isteklerimizden biri de İhtisas Mahkemeleri’nin kurulması ve çocukların pedagojik açıdan ifadelerinin alınmasına olan hassasiyetin artmasıdır.

Ailelere ve eğitimcilere çok büyük işler düşüyor. Onların bilinçlenmesi, bilgilenmesi ve bilgilendirmesi çok önemli. Bu noktada okullardaki psikolojik danışmaların ve öğretmenlerin dikkati ve çalışmaları çocuklar üzerinde etkili olacaktır. Ailelerin de bilinçlenmesi adına bizler de ebeveyn eğitimlerine ağırlık vermeye çalışıyoruz.

ÇOCUKLAR VATANDIR; VATANINA SAHİP ÇIK.

Saadet Hoca “Çocuklar vatandır; vatanına sahip çık.” der. Bizler de bu düşünce ile çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz ve herkesi vatanına, çocuklarına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bizlere verebileceğiniz her destek çok kıymetli. Bilmenizi isterim ki, dernek için yapılan bağışların her biri derneğimize başvuran kişiler için harcanıyor. Gerek psikolojik gerek hukuki her türlü desteği bu bağışlar ve gönüllü birçok meslek grubu, avukat ve ruh sağlığı uzmanı üyelerimiz ile vermeye çalışıyoruz. Herkesin desteğini de bekliyoruz.

GELİN HEP BİRLİKTE MAVİ KELEBEK OLALIM!

Çanakkale’de ve tüm Türkiye’de bu güzel insanlar şahane işler yapıyor Sevgili Okur. Sizler de yapılan çalışmaların bir parçası olabilmek ya da onlara destek olabilmek isterseniz sosyal medya hesaplarını takip edebilir, bağışta bulunabilir, onlardan kendi çevrenizdekilere bahsederek çalışmalarını daha görünür kılabilirsiniz. Gelin hep birlikte onlara bir ses de biz olalım, mavi kelebek olalım!

DESTEK HATTI

TELEFON: 0 324 331 18 18

UCİM GENEL MERKEZ

Adnan Menderes Bulv. Hocaoğlu Apt. Kat:1/1 No:34 Yenişehir/MERSİN

TELEFON: +90 324 331 1818

E-MAİL: bilgi@ucim.org.tr

ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARINI ÖNLEME MERKEZİ

Alsancak Kültür Mah. 1383 Sok. No:7 Tülin Apt. K:2 D:2 Konak/İZMİR

TELEFON: +09 232 403 2220

E-MAİL: bilgi@ucim.org.tr


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.