SON DAKİKA
Hava Durumu

İpekli dokunuş 01.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 01.10.2019 09:20

Hepinize merhaba  ben Psikolojik Danışman İpek OBAY. Sizlerle birlikte böyle güzel bir yolculuğa çıkma şansını yakaladığım için çok mutlu ve heyecanlıyım. Umuyorum ki hepimiz için çok keyifli ve bir o kadar da verimli bir yolculuk olacak. Bu uzun yolda her hafta sizlerle birlikte olacağım. Psikolojiden Aile-Çocuk ilişkisine, eğitimden zamanın güncel konularına kadar her şeyi bu köşede sizlerle paylaşacağım.İlk yazım daha çok bir tanışma ve meslek elemanı olarak mensubu olduğum RPD alanı hakkında bir bilgilendirme yazısı olacak.

Belki birçoğunuzun bildiği belki de ilk defa bu köşede duyduğu “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” bölümü üniversitelerin eğitim fakültelerinde okunan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bölüm mezunları rehberlik ve psikolojik hizmetler kapsamında ruh sağlığı alanında okullar, özel eğitim merkezleri, şirketler ve çeşitli diğer birimlerde halka hizmet vermektedir.

Ruh sağlığı; “Beden sağlığına koşut ve onunla yakından ilişkili olarak ruh ve zihin etkinliklerinin sağlıklı oluşu”,“Bireyin ruhsal ve zihinsel yönden çevresine uyumuyla ilgili konu ve sorunları inceleyen eğitim alanı” şeklinde tanımlanmaktadır. Genel olarak insana psikolojik hizmet veren çeşitli alanlar için genel ve betimleyici bir ad olarak kullanılan “ruh sağlığı”nın temeli insanın kendisi ile çevresi arasında sağlıklı ve dengeli bir uyumu yakalayabilmesidir. Bu amaç doğrultusunda da psikolojik danışmanlık, rehberlik, terapi gibi çeşitli yollarla insanlara hizmet edilmektedir.Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin temel amacı dabireyin kendini gerçekleştirebilmesidir.

Kendini gerçekleştirme,Maslow’a göre insanın davranışlarına yön veren ana güdüdür. Temel psikolojik ihtiyaçlar olan güvenlik, güvenirlik, sevgi, ait olma ve kendine güvenin toplamını açıklar ve Maslow piramidindeki en üst seviyedir.

Üzerinde yıllar boyunca çeşitli araştırmalar yapıldıktan sonra kendini gerçekleştirmekte olan birey için çeşitli özellikler belirlenmiştir. Kendini gerçekleştirmekte olan birey,kendini olduğu gibi kabul eden ve kim olduğuyla ilgili gerçekçi bir görüşe sahip olan kişidir. Hem kendine hem de çevresindekilere saygılıdır. Geleceğe dönüktür ve gelişime açıktır. Duygu ve düşüncelerinin farkında ve onları ifade edebilen kişidir.

Kendine gerçekleştirme, elbette ki yaşam boyu devam eden uzun bir yolculuktur.  Bu yolculukta zaman zaman virajlar bazen de dik yokuşlar olabilir. Önemli olan bu yolculuğu en doğru yönde ve en verimli şekilde tamamlayabilmektir. İşte tam da bu noktada Psikolojik danışman olarak o virajları, dik yokuşları aşabilmenize yardımcı olmak için ben burada olacağım. Her hafta sizleri de buraya bekliyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın, mutlu kalın…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.