SON DAKİKA
Hava Durumu

TRUVA (TROYA) ANTİK KENTİ- (TROİA) 17.12.2018

Yazının Giriş Tarihi: 17.12.2018 08:15

Çanakkale’nin adından en çok bahsedilmesini sağlayan dünyanın en ünlü antik kentlerinden biri olan, 9 katmandan oluşmuş,  geçmişi M.Ö 3000 yıllarına kadar dayanan, belki de birçok kişinin sadece ismini duyduğu, Çanakkale’mize bağlı Tevfikiye  köyü sınırlarında yer alan dünyaca ünlü tarihi kentimiz; TRUVA ANTİK KENT

Hep birlikte birkaç gün bu kentte misafiriz…Eminim ki o da bizleri ağırlamaktan mutlu olacaktır….J

Bu antik kenti araştırmak, tanıtmak, öğrenmek ve sizlerle paylaşmak için hazırlamak, sunmak birkaç gün sürebilir belki… Çünkü tarihi böylesi geçmişe dayalı dünyaca ünlü bu kentimizi  küçük bir köşe yazısına sığdırabilecek kadar kısa anlatıp geçmek hem haksızlık, hem de biraz zor… her köşesini detaylı şekilde öğrenelim istedim… umarım ve biliyorum ki sizler de keyif alarak okuyacaksınız…

Bugün kısaca bahsedeceğim, daha sonra detaylı şekilde inceleyip, öğreneceğiz…

Truva'nın Tarihi

Eski Yunanca'da Troya (Troia), İlion ismiyle geçen antik şehir Türkçede Truva adıyla anılmaktadır. Truva, dünyadaki en ünlü arkeolojik kentlerden birisidir. Helenistik dönemde İlion olarak adı geçen efsanevi yerleşim Çanakkale Biga yarımadası, Hisarlık mevkinde ,1870'lerde Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından keşfedilmiştir.

Homeros'un ünlü İlyada destanında anlattığı Troya savaşının geçtiği antik kent ,1870'den beri aralıklarla kazılıyor. Bir çok kez yıkılıp aynı yerde yeniden kurulan bir kent olduğu için insanlık tarihinin 5000 yıllık serüveninin izlenmesine olanak veriyor. İlk yerleşenlerin Anadolu halklarından olduğu anlaşılan kent, deniz ticaretindeki konumu ile zenginleşti. Bütün zengin kentler gibi istilacıların ve yağmacıların iştahını kabartıyordu. Tarihin ilk büyük doğu-batı savaşına sahne oldu.

1870'den beri yapılan kazılar sonucunda, aynı yerde yedi kez -farklı dönemlerde- kent kurulduğu ve farklı dönemlere ait 33 katman olduğu saptanmıştır. 
Truva’daki en erken yerleşim katı M.Ö. 3000-2500 ile erken Bronz Çağı’na tarihlenmektedir.
Daha sonra sürekli yerleşim gören Truva katmanları M.Ö. 85 – M.S. 8. yy’a tarihlenen Roma Dönemi ile sona ermektedir. 
Bu bölgede sırasıyla Persler, Büyük İskender, Selevkoslar, Pergamon Krallığı ve Romalılar egemen olmuştur. Truva 1998 yılından bu yana Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.

Truva'nın Yeri

Asfalt yoldan gelirken Çanakkale-Bozcaada yolu ortasında yani Bozcaada'ya 30 km. uzaklıktadır.
Alternatif yol olarak Çanakkale'den çıktıktan sonra Güzelyalı, İntepe, Kumkale üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bu yol  başlı başına bir keşif aslında. Çanakkale'den itibaren kıyıyı izleyerek ilerliyorsunuz. Sit alanında olduğu için etrafta hiçbir yerleşim bulunmuyor. Ayçiçeği, domates tarlaları, çobanlar, balıkçılar etrafta. 
Asfalt yolu boşverin, Truva'ya gitmesenizde bu yola mutlaka girin !

Truva Atı'nın Hikayesi

Troya'yı savaşla fethedemeyeceklerini anlayan Akhalılar bir hile hazırlarlar. Devasa bir tahta atı Troyalılara hediye olarak sunduktan sonra, savaşı artık bırakıp evlerine dönecekleri izlenimini yaratırlar. Ama gemileriyle uzaklaşıp Bozcaada'nın arkasında beklemeye koyulurlar. Troyalılar hediyenin tanrılara adandığını düşünerek kabul ederler. Savaşın yorgunluğu ve kutlamalarda içilen şarabın etkisiyle  herkes uyuduğunda tahta ata gizlenen Akha askerleri atın içinden çıkarak, diğer askerlerin içeri girmesini sağlar, kaleyi ele geçirir ve kenti yağmalarlar.

Truva savaşında hile olarak kullanılan ünlü Truva atının 1980'lerde bir Alman belgesel filmi için yapılan dev maketi ören yerinin girişinde karşılıyor sizi. Atın gövdesine merdivenle çıkıp içinde oturabiliyorsunuz.

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen antik kentlerinden olan Truva'nın özellikle Warner Bros tarafından çekilen Truva filminden (2004) sonra  ziyaretçi sayısında büyük bir artış yaşanmıştır. Filmde kullanılan dev tahta at Çanakkale’mizin kordonunda bulunmaktadır hepinizin bildiği üzre…

Bugünlük kısaca bu kadar…. Devamı yarın…! Hoş, Sevgiyle, Sağlıcakla ve Takip te Kalınız…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.