SON DAKİKA
Hava Durumu

Spor Dünyası 23.09.2018

Yazının Giriş Tarihi: 23.09.2018 13:58

Her karışı tarihle dolu olan İstanbul, 2003 yılından beri tarih ve mimari meraklılarının yoğun ilgisini çeken Miniatürk’e ev sahipliği yapıyor. Kültürel içeriğini, eğlence olanakları ile zenginleştirmesi parkı hem hafta sonu gezintisine çıkan aileler hem de tatil amaçlı kente gelen gezginler için uygun bir mekân haline getiriyor. Siz de Anadolu’nun ve yakın coğrafyanın en önemli yapılarını bir arada görmek isterseniz, gezi rotanıza Miniatürk Minyatür Parkı’nı ekleyebilirsiniz.

“Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli” sloganı ile 2001 yılında temelleri atılan tema parkı, 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanarak 02 Mayıs 2003 tarihinde ziyarete açılmış. 60.000 metrekarelik alan üzerine kurulu parkın yapımını, İstanbul’a 1453 Panorama Müzesi, Vialand gibi prestijli projeler kazandırmış olan Gürsoy Grup üstlenmiş.

Zengin içeriği sayesinde açılışından itibaren gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinde kendisine kalıcı yer edinen parkın geniş arazisinin 15.000 metrekaresi, 3000 yıllık bir süreç içerisinde Anadolu’da ve Osmanlı’nın geçmişte hükmettiği topraklarda inşa edilmiş 134 eserin 1/25 oranında küçültülmüş minyatür kopyalarına ayrılmış durumda. Tamamı aslına uygun olarak inşa edilmiş olan minyatürlerin dışında tesis içerisinde gösteri ve çocuk alanlarına, eğlence olanaklarına, alışveriş bölümlerine de yer verilmiş.

Zengin içeriği, binlerce yılık süreç içerisinde Anadolu ve Osmanlı coğrafyasında inşa edilmiş birbirinden değerli yapılardan oluşan gezi parkı, Beyoğlu İlçesi’ndeki Sütlüce Semti sınırları içerisinde yer alıyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.