SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

KEMELKÖY KÖYÜ 16.4.2019

Yazının Giriş Tarihi: 16.04.2019 09:24

Köyümüzün meşhur bir kahvehanesi var ve buraya her gelen bu kahvede çaylarını yudumlayarak manzaranın tadını çıkarmadan geçmezler…tavsiye ederim.. J

Kemel çıkışında, toprak yolun ilk metrelerinde bulunan tatlı su çeşmesi var.  Ve çevresi baharın tüm güzelliklerini içinde barındırıyor. Esen rüzgarla ağaçlardan döne döne düşen ve yerdeki çimenleri kaplayan sarı, turuncu, kırmızı, yeşil renkli yapaklar, şıkır şıkır akan ve görselliğiyle göze de hitap eden  tatlı su çeşmesi.  Tadı mı.? Muazzam..:)

Kemel köyümüzün kuruluşuna ilişkin ke­sin bir bilgi bulunmamaktadır. Eski yıllarda köyde hemen her ailede çok sayıda deve bu­lunduğu, taşımacılık ve deve güreşinde kullanıldığı söylen­mektedir.  Köy sınırları içerisin­de Çanakkale Boğazı’na hakim  konumda Dedelik Tepesi, Hayır Tepesi de denilen Mevkiide Yedi Erenler Mezarları bulunuyar.  Bu köyde yıllardır değişmeden her yıl Mayıs ayında geleneksel hayır düzenleniyorlar.

Şu an bu köyümüzde yaklaşık 304 kişi ve 121 hane bulunmaktadır.

Köyümüzün ekonomisi bitkisel ve hayvansal üretim ile sağlanmaktadır. Buğday, Ayçiçeği, Kavun, Karpuz, Kiraz, Ceviz belli başlı tarımsal ürün­lerdir. Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılık ya­pılmaktadır.

Taşımalı eğitim kapsa­mında 18 öğrenci Işıklar Köyüne taşınmaktadır. Görevli daimi ebesi bulu­nan sağlık evi vardır. Aile Hekimliği hizmeti veril­mektedir..

Bu güzel köyümüzü gezip görmeyi ve çayını içmeden buradan geçmeyi sakın ihmal etmeyin…      

 Burada yaşam, doğa ve boğaz  bir harika…

 Ne diyorduk;

 Köylerimiz enerji ve yaşam kaynağımız… Kıymetini bilmeliyiz…!

 Yarın görüşmek dileğiyle….Sağlıcakla….:)