SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 30.11.2018

Yazının Giriş Tarihi: 30.11.2018 08:20

Türkiye’deki 11 sakin kentten biri olan Gökçeada dinginliği ve huzurlu atmosferi ile keyifli bir seyahat deneyimi sunuyor. Tatiliniz boyunca organik kahvaltılar ve lezzetli deniz ürünleri ile birlikte damaklarınızı şenlendirecek tatlıları deneyebilir, asırlık çınar ağaçları altında çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Tertemiz havasıyla bolca oksijen depolayabileceğiniz Gökçeada’nın masmavi sularında yüzebilir, Türkiye’nin ilk ve tek sualtı millî parkında deniz canlılarını yakından görme şansı bulabilirsiniz. Yaz aylarında tekne turları ile bakir koyları keşfedebilir, Aydıncık Plajı’nda rüzgâr sörfü ve kite surf deneyimi yaşayabilirsiniz. Bademli, Kaleköy, Zeytinliköy, Tepeköy’e uğrayarak köy sakinleri ile sohbet edebilirsiniz. Siz de en az 3 gününüzü bu cennet adaya ayırarak tatilinizi dolu dolu geçirebilirsiniz.

Ege Denizi’nin kuzeyinde Saros Körfezi girişinde yer alan Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adasıdır. Gökçeada’nın kuzeyinde Semadirek Adası, güneyinde Bozcaada, güneybatısında Limni Adası, doğusunda Gelibolu Yarımadası ile komşudur. Oldukça engebeli bir coğrafî yapısı bulunan ada volkanik kütlelerden oluşmuştur. Gökçeada’yı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Gökçeada’ya ulaşımda artık oldukça kolay. Bayram tatillerinde Gökçeada’da ziyaretçi fazla olduğu için yoğun günlerde sefer sayıları ek seferlerle birlikte Gökçeada için günde 30 sefere çıktı. Bazı yoğun dönemlerde GESTAŞ’ 3.5 dakikada 1 sefer yapıyor. Bu da adaya ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor.

 

Yenikapı-Bandırma araçlı yolcu seferlerini önce 5, daha sonra 3 ve son olarak bir gün gidiş, bir gün dönüş olmak üzere 2 güne düşüren İDO, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla iç hat seferlerini kapatacağını duyururken; GESTAŞ’ın günlük sefer sayılarını hatlara göre sadece en fazla 3 ila 5 sefer kadar azaltması memnuniyetle karşılanıyor. Tabi ulaşım işi kolay iş değil, GESTAŞ bütün enerjisini Çanakkale’nin ulaşımına harcıyor. Bu kadar yoğun bir hatta bazı aksaklıklar olması da muhtemel, yapılan işler göz önüne alındığına kıymetini bilmemiz gerekiyor. Özellikle ada halkı bu konuda GESTAŞ’ın yanında durabilir.

 

GESTAŞ’ın adalar hattında başlattığı Online Bilet sistemi, hem adalılar hem de dışarıdan gelen vatandaşları oldukça memnun ediyor. Online bilet işlemiyle adalara gidişte bekleme süresi ortadan kalktığı için adalara ulaşım sorun olmaktan çıkıyor. Bu durum, özellikle çevre illerden adalara gelen ziyaretçiler için büyük bir kolaylık oluyor. Sizde tatil için huzurlu bir yer arıyorsanız Gökçeada’yı tercih edebilirsiniz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.