SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Gezelim Görelim 29.11.2018

Yazının Giriş Tarihi: 29.11.2018 10:48

Ülkemizin en önemli lavanta üretim alanı Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucuk Köyü’nde bulunmaktadır. Lavantalar genellikle Kuşçular, Kuyucuk Ardınçlı ve Aydoğmuş köylerinde üretilmektedir.

Kuyucuk köyüne varmak üzeriyken yol boyunca sağlı sollu tepelere kadar uzanan lavanta tarlaları görselliği ile muhteşem görünmektedir. Kuyucuk köyü turistlerin akınına uğramamış saf, güzelliği bozulmamış bir köydür.

Köyün belirgin büyük bir meydanı bulunmamaktadır. Sokakların da kerpiç evleri ve kaldırım kenarlarından fışkıran kocaman lavanta öbekleri bulunmaktadır. 1975 yılında yörenin gül tüccarı Zeki Konur tarafından Fransa’dan getirilen lavanta fideleri otuz aileye on beş kök şeklinde dağıtılmıştır. İlk başlarda gül tarlalarının kenarlarına dikilmiş, ticari amaçla ekimlere ise 1990’lı yıllarda başlanmıştır. Susuz ve kurak olan tarlalar boş kalmasın diye lavanta fideleri ekilmiştir. Bugüne kadarda 3000 hektarlık alana kadar yayılmıştır.

Köyde herhangi bir kooperatifleşme bulunmamaktadır. Lavantaların hasat sonrasında bir kısmının yağı çıkarılır, bir kısmı da desteler yapılarak kurutulup, düğün, davet ve organizasyon firmalarına satılmaktadır. Lavantalar haziran sonunda morarmaya başlar. Temmuz ayında ise çiçekleri patlayınca mosmor olur. Temmuz sonu ağustos başında ise hasat dönemi başlar. Hasat sırasında lavantalar orak veya hızar tarzı bir bıçakla dipten değil ortadan kesilir. Bir sonraki yılda ise kesilen yerden lavantalar tekrar büyür. Bir kökten on beş hatta yirmi yıl boyunca üretim yapılır.