SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Gezelim Görelim 29.10.2018

Yazının Giriş Tarihi: 29.10.2018 08:19

Ankara'nın Ulus semtinde bulunan 1.Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası, günümüzde Ankara'nın gezilecek yerlerinden biri olarak Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla ziyaret edilen bir yerdir. Özellikle Kurtuluş Savaşı döneminde savaşın yönetildiği yer olmakla öne çıkan 1.Meclis Binası, cumhuriyetin ilk yönetim merkezi olma özelliğine de sahiptir.

Günümüze kadar restorasyonlardan geçerek iyi bir şekilde muhafaza edilen 1.Meclis Binası, Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak geniş bir koleksiyonu bünyesinde barındırmaktadır. Lozan Antlaşması ve Sevr Antlaşmasına dair belgeler, müze koleksiyonunun bazı parçalarıdır. Devlet büyüklerine verilen çeşitli hediyeler, dönemin durumunu anlatan yazışma ve haberleşme araçları, eskiden mecliste bulunan materyaller, müzede ziyaretçilere sergilenmektedir.

Osmanlı Mimarisi ve Geleneksel Türk Mimarisi izleri taşıyan iki katlı meclis binasının duvarları, Ankara taşı (Andezit) kullanılarak yapılmıştır. Kurtuluş Savaşı'nın izlerini taşıyan ve ziyaretçilere o günlere götüren müzede tutanaklar, telgraflar, Mustafa Kemal imzalı yazışmalar ve pek çok ilgi çekici eser sergilenmektedir.

1.TBMM Binası'nda bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi pazartesi günleri haricinde haftanın altı günü ziyaret edilebilmektedir. Müze binası, saat 09:00'da ziyarete açılmaktadır ve 17:30'da ziyaret saati bitmektedir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi, tüm halkın görebilmesi için sembolik bir ücret ile ziyaret edilebilmektedir. Eski meclis binasına giriş ücreti, 1 Türk Lirası'dır.