SON DAKİKA
Hava Durumu

GEZELİM GÖRELİM 27.08.2018

Yazının Giriş Tarihi: 27.08.2018 09:27

Karaburun İzmir’in en bakir ilçelerinden. Uzun yıllar bir gidiş bir geliş, bol virajlı yolu olması ve SİT uygulamaları nedeniyle yapılaşmaya açık alan bulmanın zorluğu ilçenin vahşi yapılaşmaya teslim olmasını engelledi. Karaburun’un merkezi de dahil dört bir yanında Ege’nin saklı köylerinin izleri var. Yaz aylarında Çeşme, Foça gibi ilçelere akın akın gidilmesine rağmen Karaburun hala bu bölgelere göre çok sakin. Boyabağı Koyu, Karaburun’da denize girmek için en iyi seçeneklerden.

Karaburun’un Kösedere Köyü‘nün sahilinde konumlanan koy, masmavi, berrak, tertemiz deniz suyuyla bölgeye gelenlerin en çok rağbet ettiği yerler arasında. Kösedere Köyü’nden Karaburun’a doğru ilerlerken iki yanı zeytin ağaçlarıyla çevrili, tek şeritlik dar bir toprak yoldan geçilerek ulaşılan koy, tam anlamıyla saklı bir cennet.

Koyun hemen dibinde çok dar bir kıyı şeridi var. Kıyı şeridi taşlarla kaplı. Ağaçların gölgesinin güneşten koruduğu bu kıyı şeridinde daha çok plaj sandalyesiyle oturanlar oluyor. Plaj bölümünün çok dar bir çizgiden oluşması nedeniyle denize girmek isteyenler daha çok yan yana oturmak zorunda. Yine de koy çok bilinmediğinden en yüksek sezonda bile kalabalık makul seviyede.

Denizin ilk 3 metrelik bölümünde zemin taşlık. Taş parçalarının bölündüğü bölümde derinlik 1 metreye kadar ulaşıyor. Bu bölüm geçildikten sonra ince kumlu çok derin olmayan bir alan başlıyor. Kumluk kesim çocuklar ve iyi yüzme bilmeyenler için ideal. Koyun korunaklı oluşu deniz sıcaklığına da olumlu yansımış. Genel olarak suyu çok soğuk olan Karaburun’da suyu ılık bir yer bulmak zor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.