SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 24.10.2018

Yazının Giriş Tarihi: 24.10.2018 09:21

 

Gölcük, Aydınoğulları Beyliği ve Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yeri olan Birgi’ye 20 km, Salihli yönünde de Lidya Krallığı’nın merkezi Sard’a 30 km uzaklıkta yer alıyor. İzmir‘in kayak merkezi Bozdağ’ın eteklerinde, Salihli Kaplıcalarına 20 km mesafede bulunan Gölcük, yazın serin havasıyla, İzmir, Ödemiş, Tire, Salihli gibi yerlerden pek çok ziyaretçi ağırlıyor.

Ödemiş’i çevreleyen Bozdağlar’da bulunan bu Gölcük Yaylası, aynı zamanda gölü ile de ünlü. Çevresi çam ormanları ile kaplı yaylanın tam ortasında yer alan göl, temiz havası, konaklama tesisleri ile spor kulüplerinin de kamp yeri olarak kullandığı tam anlamıyla bir doğa cenneti! Aynı zamanda kestane ve ceviz ağaçları ile süslü Gölcük, ressamlardan fotoğrafçılara pek çok sanatseverin de gözdesi.

Denizden yüksekliği yaklaşık 1100 m olan ve tektonik hareketlerle oluşan gölün derinliği ise ortalama 5 m. Çevresi 6850 m, derinliği ise 8 m olan Bozdağların zirvesindeki göl, yemyeşil bitki örtüsü, sessiz ve sakin ortamı ile eşsiz. Göl kenarında ayrıca 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 1934’de kalmış olduğu tarihi yapı, günümüzde halen otel olarak hizmet veriyor.

Kolay ulaşımı, huzurlu ortamı ve yöresel yemekleriyle Gölcük’te, kıyı restoranları, çay bahçeleri, piknik alanları, orman için yürüyüş yolları, yöresel ürünlerin ve el işlerinin satıldığı çeşitli dükkân ve tezgâhlar bulunuyor.

Kışın kar yağdığında bir başka güzelliğe bürünen Gölcük’te kış turizmi de hayli önemli. Bembeyaz kar örtüsünün altında, donan göl etrafında gezmenin yanı sıra, hemen yakınındaki Bozdağlar ise kayak severleri ağırlıyor. Ödemiş-Gölcük’te, 3 yıldır hizmet veren bir de kayak merkezi bulunuyor. 670, 860 ve 1240 m’lik pistlerde amatör ve profesyonel kayakçılar kayak yapıp, teleskiyi kullanıyorlar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.