SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 23.11.2018

Yazının Giriş Tarihi: 23.11.2018 08:24

Kadyanda Antik Kenti (Cadianda), Muğla‘nın en güzel tatil yerlerinden Fethiye‘ye 24 km uzaklıktaki şirin Üzümlü Köyü’nün eteklerinde olduğu Geyran Dağında bir tepe üzerine kurulu. Antik Çağda atletizm merkezi olarak bilinen Kadyanda, Likya Birliğine katılmış son kent olmasıyla da tarihte yerini almış. Hem gidiş yolu hem de antik kentin manzarası enfes. Etrafı çam ağaçlarıyla kaplı kentten Fethiye Körfezi, özellikle de Fethiye ve limanı rahatlıkla görülebiliyor. Sırf kalkıp antik yeri görmeye değmez belki ama Yanıklar ve Yeşilüzümlü Köyü ile birlikte rotaya eklenebilir.

Lykia yazısı ile yazılmış yazıtlarda adı “Kadwanti” olan Kadyanda özel bir duvar yapım tekniği olan Kiklops mimarisi kent duvarlarıyla ünlü. Mimari özgün ve estetik. Duvarlar yığma taş şeklinde, döşemeler, çatı yapısı ve ters tavanlar, kapı ve pencereler ahşap, çatı örtüsü ise kiremit. Antik kentten geriye çok az şey kalmış olsa da; Fethiye’yi kuş bakışı gören Fethiye çevresinde gezilecek yerler listesine eklenebilecek bir yer.

Kadyanda ulaşmak için, ana girişten sonra biraz dik bir tepeye tırmanmanız gerekiyor. Fethiye körfezini kısmen gören yüksek konumu sayesinde buradan oldukça güzel fotoğraf kareleri yakalamak da mümkün. Antik Çağda Kaunos – Araxa yolu üzerinde bulunan Kadyanda’nın ismi Likçe kitabelerde ismi Kada-wanti olarak okunan ‘–nd takısı’ nedeniyle, kuruluş tarihinin MÖ. 3 binlere dek uzandığı düşünülüyor. Ancak antik kentten geriye kalan eski kalıntılar MÖ. 5. yüzyıldan daha eskiye gitmiyor.

Batı Akdeniz Bölgesindeki tarihi yerleşim yerlerinden biri olan Kadyanda’da görebileceğiniz kalıntılarının büyük çoğunluğu Roma Dönemine ait. MS. 7. yüzyıla kadar yerleşim olmasına rağmen geç döneme ait kalıntılar fazla yok. Fethiye’ye oldukça yakın Üzümlü Köyü merkezinde sola doğru 8 km uzaklıktaki Kadyanda Antik Kenti haftanın her günü 08.30-19.00 saatleri arasında ziyarete açık. Müze ziyaret ücreti 5 TL olmakla birlikte Müze Kart geçerli.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.