SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 22.11.2018

Yazının Giriş Tarihi: 22.11.2018 08:21

Akkaya Travertenleri, Bolu‘nun doğal güzellikleri arasında yer alan yerlerden biri. Tıpkı Pamukkale Travertenleri gibi, doğal bir oluşum sürecinde ortaya çıkan ve gidenleri beyaza yakın görüntüsüyle hayran bırakan, hatta kaynağından çıkan sodalı suyun içilebildiği gezilesi bir yer.

Akkaya Travertenleri, 20 derecenin üzerinde bir sıcaklıkla yer altından çıkan, içerik olarak zengin su vasıtasıyla oluşuyor. Çıkan suyun içindeki karbon gazı uçuyor ve geride kireç bırakıyor. Bu da birike birike, gördüğümüz travertenleri oluşturuyor. Denizli Pamukkale‘deki travertenler de bu şekilde oluşmuş yüzyıllar boyunca ve hala oluşumuna devam ediyor bu travertenler. Pamukkale kadar büyük çapta olmasa da, Bolu’da görülmeye değer yerler arasında yer almalı mutlaka.

İçeri girince büyük bir yüzme havuzu ile karşılaşırsınız önce. Havuza girilebiliyor, ancak içerideki ayrı bir işletmeye sahip olduğundan buraya girmek ekstra ücrete tabii. Havuz görevlileri tarafından havuz suyunun hergün temizlendiği ve ayda bir boşaltılıp yenilendiği belirtiliyor. Yüzme havuzu özellikle yaz sezonunda Boluluların sıcaklardan kaçış noktalarından biri. Akkaya Travertenleri’ndeki havuza giriş ücreti kişi başı 10TL. 12 yaşa kadar olan çocuklar havuzdan ücretsiz faydalanabiliyor.

Alandaki su kullanımlarında kadın erkek ayrımı bulunuyor. Büyük havuzda kadınlar için ayrılmış alan büyük bir panelle kapatılmış. Havuzun ilerisinde ayaklarınızı sodalı suya sokabileceğiniz küçük havuzlar bulunuyor. Bu havuzlar da kadın erkek şeklinde ayrılmış. Bu bölgeden sodalı su çıktığı için su kaynaklarından çıkan sodalı suyu içmeniz mümkün olabiliyor. Hatta şişelere de doldurabilirsiniz, ancak yine de taze taze içmek gerekiyor, sonrasında aynı tadı vermeyebiliyorlar.

Akkaya Travertenleri’nin üzerindeki havuzlara girmek yasak. Yamacından kısa bir yolla aşağı inip travertenlerin üzerindeki küçük mağara tarzındaki oyukları yakından inceleyebilirsiniz. Yamaçta yer yer gri renkte lekeler, akıntılar bulunuyor. Akkayalar kirlenmiş, kirletilmiş.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.