SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 21.10.2018

Yazının Giriş Tarihi: 21.10.2018 14:53

Bursa gezilecek yerler arasında her yıl Uluslararası Lale Festivali’ne ev sahipliği yapan Soğanlı Botanik Parkı, Bursa Ovası’nı korumak ve halka bölgenin botanik çeşitliliğini anlatmak amacıyla 1998 yılında açılmış. 400 dönümlük araziye sahip olan parkta Japon, İngiliz ve Fransız bahçeleri gibi tematik alanların yanı sıra Havuzlu Konak, Çift bacalı Ev gibi tarihi yapıların aslına uygun kopyaları bulunuyor.

Botanik parkı ile aynı yıl halka açılan ve yan yana olan Soğanlı Hayvanat Bahçesi ise 67 farklı türde 600 hayvana ev sahipliği yapıyor. Küçük yaştaki bireylere yönelik “Çocuk Köyü” adlı bir bölümü bulunan hayvanat bahçesinde ağırlıklı olarak Türkiye sınırları içerisinde yaşayan hayvanlar sergilense de, Afrika Savanı bölümünde deve kuşu ve zebra gibi farklı türleri de görebilirsiniz.

Bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara açık olan Botanik Park, kurulduğu 1998 yılından beri birinci derece SİT alanıdır. Japon Bahçesi, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi, gül bahçesi, kaya bahçesi, kokulu bitkiler bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi gibi bölümlerin yer aldığı parkta, 150 tür ağaç, 27 çeşit gül, 76 tür çalı, 20 tür örtücü bitki bulunmaktadır. Yine parkın bünyesinde otel ve restoran olarak hizmet veren 17-19 yüzyıl Bursa konaklarının modellendiği bir bölüm yer almaktadır. Koşu ve yürüyüş yolları, spor alanları, bisiklet parkurları, çocuk oyun, otomobil pisti, spor aletleri gibi etkinlik alanlarının yanı sıra Botanik Park’ta bir de suni gölet bulunmaktadır.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.