SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 20.10.2018

Yazının Giriş Tarihi: 20.10.2018 10:18

Balıkesir’in denizine, güneşine, doğal güzelliklerine eklenen bir tablo resmini anımsatır Bandırma Kuş Cenneti. Her fırça darbesinde yerleştirilmiş kuşlar ve ağaçlara sahiptir bu tablo. Meşe, palamut, düğün çiçeği, kızılçam, gürgen, çınar, ıhlamur, zeytinlikler; bunun yanı sıra doğaya ayrı bir canlılık katan yeşil kurbağa, benekli kaplumbağa, kar faresi ve birçok su kuşları ve balıklar kendi evlerinde huzurla yaşayan bir ailenin bireylerini oluşturur.

Bandırma Kuş Cenneti ilk olarak Avusturalyalı doğa bilimci Kurt Koswig tarafından keşfedilmiştir ve Koswig buraya kuş cenneti adını vermiştir. Ardından 1959 yılında bu bölge koruma altına alınmıştır. Balıkesir’de tatil yapmayı planlıyorsanız kesinlikle Bandırma Kuş Cenneti’ni ziyaret etmelisiniz. Bu gezi çocuklarınız için de harika bir hediye olacaktır. Bandırma’ya 19 kilometre uzaklıkta ve Balıkesir’e 85 kilometre uzaklıkta bulunan kuş cennetine asfalt yoldan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Eşsiz bir güzelliğe ve çok zengin kuş varlığına sahip Kuş Cenneti Milli Parkı 1976 yılında Avrupa Konseyince en iyi korunan sulak alanlara verilen “A Sınıfı Diploma ” ile ödüllendirilmiş ve 1981—1986-1991-1996 yıllarında Milli Park’ın A Sınıfı Diploması yenilenmiştir.

Kuş Cenneti Milli Parkı, alanın en çok tanınan ve ziyaret edilen bölümüdür. Yoğun ve çeşitli bitki örtüsü ile ve özelliklede yüzlerce kuşu barındıran habitatları pek çok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Bunun yanı sıra Milli Park içinde bulunan müze ve kuş gözlem kulesi ilgiyi Milli Parkta yoğunlaştıran diğer bir unsurdur. Avrupa Konseyi’nin önerisi doğrultusunda kuşlara zarar vermeden uzaktan sukuşu yuvalama alanlarının izlenmesini sağlayan kamera sistemi kurulmuş, kuş gözlem kulesi yenilenmiş ve tahnit müzesi yeniden düzenlenerek Milli Parkın eğitimsel işlevi artırılmıştır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.