SON DAKİKA
Hava Durumu

GEZELİM GÖRELİM 20.08.2018

Yazının Giriş Tarihi: 26.08.2018 14:48

Kilitbahir’den Seddülbahir’e giden yol sahili takip ettikten sonra Soğanlıdere vadisine gelince sahilden dik bir açıyla ayrılarak dere boyunca içeriye doğru yol alır. Soğanlıdere vadisinden içeriye girdikten yaklaşık 1 kilometre sonra yolun sağında 70 metre kadar içeride sırtını tepe yamacına yaslamış iki bina kalıntısı görülür. Burası Çanakkale Muharebeleri zamanında önemli bir tesis olarak kullanılan Melek Hanım Çiftliği’nden günümüze kalabilenlerdir.

Çanakkale Deniz Muharebeleri esnasında Melek Hanım Çiftliği yakınında düşman donanmasının mayın tarama faaliyetini engellemek üzere set bataryaları kurulmuştu. Set bataryalarında görev yapan askerlerin muhtemel sağlık sorunlarını gidermek üzere bölgeye sevk edilen ilk sıhhiye birimi, bu bataryalara en yakın ve en uygun mevkide bulunmasının yanı sıra kapalı ortam sağlaması nedeniyle Melek Hanım Çiftliği’nde kurulmuştu.

Melek Hanım Çiftliği ismine, savaş sırasında askerlerin günlüklerinde, kıta komutanlarının emir ve talimatlarında, muharebe alanını ayrıntılı olarak gösteren Şevki Paşa haritasında rastlanmaktadır. Çiftlik bu ismi sahibi olan Melek Hanım’dan almıştır. Çiftliğin sahibesi hanımın adı gerçekten Melek mi idi yoksa savaş sırasında çiftlik binasını revire, sargıyerine dönüştüren, elinde ne var ne yok askerin hizmetine sunan bu iyi kalpli, müşfik hanıma askerlerin gönülden yakıştırdıkları “Melek” sıfatı mı olduğu bilinmemektedir.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.