SON DAKİKA
Hava Durumu

GEZELİM GÖRELİM 19.08.2018

Yazının Giriş Tarihi: 19.08.2018 11:19

Assos Hüdavendigar Camii

Osmanlı sultanı I. Murat Hüdavendigar tarafından 14. yüzyılda yaptırılan ve Osmanlı’nın kendine özgü eserlerinden biri olan Hüdavendigar Camii, Assos Antik Kenti sınırları içerisinde yer alıyor. Hüdavendigar Camii’nin en bilinen özelliği tek kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilmiş olması. Behramkale Köyü’nün tepesinde yer alan camiinin içerisinde kadırga resimleri bulunuyor. Bu özellik, Osmanlı cami mimarisinde eşine az rastlanır bir örnek olarak dikkat çekiyor.

Hüdavendigar Camii’nin giriş kapısının da ilginç bir özelliği var. Bu kapı, kendisinden daha eski olan Cornelius kentinin kapısı. Cornelius Kilisesi’nin onarılmasını emreden Kral Skamandros’un yazdığı yazılar hala Hüdavendigar Camii’nin kapısında yer alıyor. Değişen tek şey, iki kanadı kırılmış haç işareti.

Kral’ın yazdırdığı yazı ise şöyle; “’Skamandros şehri başkanı Anthimos, mükafat olarak kendi günahlarının bağışlanması için istekli bir şekilde dua ederek, gayretle ve emek vererek, Aziz Cornelius Kilisesi’nin sağlam olmayan bölümlerini güzelleştirmek için tamir ettirdi. Her kim bu kilisenin güzelliklerine, durumuna, mozaiğine ve olağanüstü ihtişamına bakarsa, Tanrı’nın kölesi olan ve bu binayı tamir ettiren Anthimos’un ölmeden önce işlediği günahların affı için dua etsin.”’

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.