SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 18.11.2018

Yazının Giriş Tarihi: 18.11.2018 09:00

Tarihimiz ve eserlerimizle övünmeliyiz. Geride kalanlar ve bıraktığı etkiler gerçekten inanılmaz. Sizlere ağlayan kaya efsanesinden bahsetmek istiyorum. Manisada bulunan Spil dağlarının Kuzeybatısı adresimiz. Görüp göreceğiniz yalnızca bir kaya aslında bir taş parçası ancak altında yatan hikaye gerçekten ilginç. Kaskatı bir görüntüsü var ancak yumuşak da bir kalbe sahip.

Manisa’nın bilinen efsanelerinden ve gezilip görülecek yerlerinden birisi bu bölge. Bilgi sahibi birçok turist ve yerli halk zaman zaman burayı gezi ve kültürel amaçlı kullanıyorlar. Peki o kayanın hikayesi nedir?

Eski çağlarda şimdiki adıyla Manisada Nioble adında bir anne yaşamış. 12 çocuk sahibi ve çocuklarına bağlı bir anne. 6 erkek ve 6 kız çocuğa sahip olan Nioble bu yüzden çok gururlu yaşarmış. Nioble bu konuyu fazlasıyla abartmış ve artık her yerde bundan bahsederek övünürmüş. Çarşıda,sokaklarda dolaşarak hanginiz benden üstünsünüz,bu kadar çocuk sahibi bir başka anne daha var mı,ben hepinizden üstünüm benimle Leto bile başa çıkamaz diyerek dolaşırmış.Unutulan bir şey Leto zamanın inanışına göre en güçlü tanrı imiş.

Tabii ki bu bir inanış ancak efsane bu, Nioble sürekli bundan bahsedermiş onun bilen2 tane çocuğu var ancak ben 12 çocuğa sahibim diyerek. O sırada tanrıça Leto Menderes ırmağının kenarında dinlenmekteymiş. Rüzgar tanrıçanın kulağına usulca fısıldamış olan biteni.Apollon ve Artemis;Leto’nun çocukları hemen oracıkta bitivermiş. Çocuklarına Nioble’yi cezalandırmalarını emretmiş ve 2 çocuk harekete geçmişler. Nioble’nin 12 çocuğunu da öldürmüşler. Efsane budur ki Nioble bu üzüntüye dayanamayıp oracıkta taş kesilmiş. Anlatılanlar imkansız gibi görünüyor ancak o kayanın yanına uğrarsanız eğer dikkat edin diyor görenler gözyaşlarının zaman zaman aktığını fark edeceksiniz ve yanında çocuklar oynadığında gözyaşlarının durduğu da söyleniyor. Dikkatli bakıldığında bir kadın başını andıran bu sert kaya parçasının altında bir annenin hikayesi yatıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.