SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 18.07.2019

Yazının Giriş Tarihi: 18.07.2019 10:39

İskender Köy

İskender köyü, Biga ilçesinin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Makedon Kralı Büyük İskender, Pers Kralı Darious ile M.Ö. 334 yılında yaptığı ünlü Granikos Savaşı'nı, bu köyden yönetmiştir. İskender köyü, M.S. 500'lü yıllarda başlayan ve 1300'lü yıllara kadar uzanan jeolojik çöküntülerle oluştuğu sanılan Ece Gölü kıyısında yer alıyordu. 1500'lü yıllarda belirgin biçimde küçülen ve 1963 yılında devlet eliyle kurutulan eski Ece Gölü'nün yerini alan Biga Ovası'na, bugün, küçük bir tepeden bakmaktadır.

İskender köyünün bilinen ilk sahipleri yerli İyon ve Truvalılardır. Doğudan batıya gidişte tırmanılacak tepeler öncesi, batıdan doğuya gidişte Kocabaş Çayı (Granikos Çayı) geçişi öncesi; kervanlar için erzak ve bakım onarım ihtiyaçlarını karşıladıkları bir duraktı. 1300'lü yıllara kadar bir tür koloni kent yapısı bulunduğu için, ticaretle uğraşan Rumlar, Ermeniler, Museviler gibi çok çeşitli kültürel kimlikten insanlar yerleşirler. 1200'lü yıllara kadar süren bu kültürel zenginliğe, akıncıların yöreyi kontrol etmeye başlamasıyla Orta Asya Türkleri de eklenir. Osmanlı döneminde İskender Köyü kültürel çeşitliliğini sürdürür.

1700'lerden başlayarak, Hıristiyan halk köyden başta Biga olmak üzere, kentlere göç etmeye başlarlar. 1800'lerin ortalarında, İskender köyü terk edilmiş küçük bir köye dönüşür. Halk arasında 93 Harbi diye bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı yenilgisi nedeniyle Bulgaristan Filibe Drenova köylüleri, Yunanistan Dedeağaç'dan göç edenler ve Kosova Ronen köylüleri; Osmanlı yerleşim planı çerçevesinde İskender Köyü'ne yerleştirilirler. Köy yeniden büyüse de, eski koloni kent ortamı sağlanamaz. 1970'lerde köyden kente göç başlar. Yaklaşık yüz yıl önce köye yerleştirilen Bulgaristan göçmenleri, İskender köyün kültürel dokusundan etkilenerek, tarım ve hayvancılık becerilerine, zanaat ve ticaret beceriler de eklerler. Bu becerilerini değerlendirmek için Biga ilçe merkezine taşınırlar. Biga'nın ekonomik yaşamında yer alan aktörler arasında İskender Köylüler önemli yer tutmaktadırlar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.