SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Gezelim Görelim 17.11.2018

Yazının Giriş Tarihi: 17.11.2018 09:18

Erzincan şehir merkezine 30 kilometre kadar uzaklıkta yer alan Çağlayan beldesindeki Gürlevik Şelalesi, üç kademe olarak 30-40 metre yükseklikten düşmektedir. Şelale ile aynı ismi taşıyan Gürvelik Köyü'nde bulunan Girlevik Şelalesi, 1990 yılında Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Kışın donan şelalenin suları, ayrı bir güzellik sunmakla beraber buz tırmanıcıları için de bir aktivite alanı haline gelmektedir. Şelalenin suları, bölgeye birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Kalecik Köyü'ndeki 9 ayrı kaynaktan gelmektedir. Kışın görüntüsüyle ziyaretçileri etkileyen Girlevik Şelalesi, yaz mevsiminde etrafındaki mesire alanı ile ilgi çekmektedir. Bölge; bitki örtüsü, ağaçları ve serin havasıyla şehrin stresinden kaçmak için ideal bir yerdir. Küpe çiçekleri, papatyalar ve iğde ağaçları bu çevrede yoğun olarak bulunmaktadır.

Yöre halkı tarafından Çağlayan Şelalesi olarak da bilinen bölge, özellikle yaz aylarında Erzincan'ın kuru sıcağından bunalanların serinlediği bir yer haline geliyor. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ziyaret ettiği Çağlayan Şelalesi'nin alt kısmında yer alan restaurantta üretme havuzların yetiştirilen alabalıklarla beraber ızgara ürünler de satılıyor.