SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 15.11.2018

Yazının Giriş Tarihi: 15.11.2018 08:16

Birbiri ardına sıralanmış üç su kaynağı düşünün Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde. İçenlere ve banyo yapanlara şifa dağıtan üç kaynak… Bugün hep birlikte Ekinözü İçmeleri avucumuza nakşedelim, eski adıyla Celâ’da kısa bir tur atalım hadi!

Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesine bağlı Aşağı İçme, Orta İçme ve Yukarı İçme adında üç mahalle varmış. Sağlık turizmine açık, yerli turist ağırlayan bu sade ilçeye can katarmış. Sağlığı veren, turisti çeken nedir diye sorar gibisiniz. Cevabı:  Acı su… Adı acı ama tadı bildiğimiz acılardan değil. İçinde barındırdığı metaller ve mineraller nedeniyle ağızda bıraktığı madeni tattan dolayı halk acı su demiştir bu kaynaklara. Binbir derde devasıyla meşhur kıymetli bir nimetmiş. Buralarda binlerce yıldır mahalle çeşmesinden şifa akıyormuş. Efsaneymiş gibi anlatmaktansa hadi gelin içindeymiş gibi tanıtayım sizlere.

Ekinözü ilçe merkezine en yakın olan kaynak 2 km uzaklıkta bulunan Yukarı İçme. Aşağıya doğru aynı yol üstünde uzanıyor diğer ikisi de. İlçe merkezine Orta İçme 2,5 km, Aşağı İçme ise 4 km uzaklıkta. Ekinözü’ne vardığınızda bütün tabelalar içmelere ayarlıdır. Geniş yollar sizi hep içmelere ulaştırır. Dilerseniz Yukarı İçme’den başlayıp Orta ve Aşağı İçmelere doğru sırayla tanımanız mümkün. Birbirine kısa mesafede olması seçim yapmak için görüp karar verme lüksü sunuyor bizlere.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.