SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 13.10.2018

Yazının Giriş Tarihi: 13.10.2018 10:25

Elinize geçen ilk tatil fırsatını değerlendirip yollara düşmeye karar vermişseniz Adatepe’yi ziyaret etmeye hazırsınız. Sessiz ortamı, temiz havası ile huzuru yakalamanızı sağlayacak bu köye vardığınızda biraz dinlendikten sonra hiçbir detayı atlamadan yavaşça köyü gezmeniz harika bir başlangıç olacaktır. Taş evlerin sıra sıra konumlandığı sokaklarda yürüyün ve her adımda yakaladığınız muhteşem anları ölümsüzleştirin.

Dinlendiğiniz bir gecenin sabahında güneşin ilk ışıkları ile birlikte güne merhaba yürüyüşü yapın. Temiz havanın her zerresini hissedeceğiniz bu kısa yolculuğun yorgunluğunu üzerinizden atmanın en kolay ve güzel yolu, yerel halka misafir olarak gerçekleştireceğiniz bir kahvaltı olabilir. Kahvaltıdan sonra köyü yeniden gezmeye başladığınızda tam meydanda iki büyük çınar ağacı fark edeceksiniz. Bu iki çınar bir nevi köyün simgesi olmuş durumda aynı zamanda altın yer alan kahvehane yürüyüşlerden sonra dinlenmek için harika bir sığınak. Burada bulabileceğiniz doğal içeceklerin fiyatları da şehirdekilere nazaran çok çok ucuz. Biraz dinlendikten sonra gezinize devam etmeden yerel halkın sattığı folklorik ürünlerden satın alabilirsiniz. Zeytinyağından yapılan mis kokulu doğal sabunlar evinize götürmek isteyeceğiniz türden hediyelikler olabilir.

Gezinize köyde yer alan Taş Mektep ile devam edebilirsiniz. 1943 yılında kurulan ve 1996 yılına kadar köyün okulu olarak kullanılan bu yapı bugün sanat işlerinin yapıldığı bir atölyeye dönüştürülmüş durumda. Taş Mektep’te yerel halkın katkısı ile ortaya çıkan ürünleri gezdikten sonra köyün 200 metre kadar ilerisinde bulunan Zeus Atları’na çıkmayı unutmayın. Yaklaşık 800 m ileride de Zeus’a adakların sunulduğu bir alan bulunuyor. Hazır buraya kadar gelmişken görmeden dönmek olmaz. Ayrıca köyün en güzel manzarası da bu tepeden görülüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.