SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 13.07.2019

Yazının Giriş Tarihi: 13.07.2019 10:44

Abdiağa Köyü

Abdiağa bir orman köyüdür. Köy yerleşimi olmadan önce; odunculuk yapan Mercan ağa, Osman ağa ve Abdi ağanın küçük çiftliklerinin yer aldığı bir bölgedir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı nedeniyle, 1891 yılında Bulgaristan’ın Filibe kenti Rahova köyünden göç eden Pomaklar Biga'ya gelir. Abdiağa Çiftliği'ni satın alarak Gürlekli Deresi boyunca köylerini kurarlar.

Abdiağa köyü, Biga ilçe merkezine yakın olmasına karşın, nüfus azalışı dikkat çekici. Köyde emekli çok. Taşımalı sistemle birlikte okul kapanmış ve okul binası köyün kooperatifine verilmiş.

Abdiağa köylüleri, Bulgaristan'da ormancılıkla uğraştıkları için, burada da önceleri ormancılıkla uğraşırlar. Yeterli tarım arazisi bulunmadığından giderek besicilik önem kazanır. Küçük bir merası vardır. Silajlık mısır, buğday, yulaf gibi ürünler ekilir. İşgücü durumundaki köylülerin önemli bir bölümü, Biga ilçe merkezinde esnaf, sanatkar ve çoğunlukla işçi olarak çalışmaktadırlar.

Abdiağa Köyü'nün güzel bir piknik alanı vardır ve Biga Belediyesi, Orman İşletmesi'ne ait bu yeri kiralamış durumdadır. Piknik alanının ilerisinde de mini bir şelale bulunur. Köy içinde çini kaplı bir meydan çeşmesi, bir halk tuvaleti ve görkemli bir köy konağı ilk göze çarpanlar. Meşe ağaçları yanına Orman çam da dikmiş. Köy içindeki asırlık üç meşe ağacı korumaya alınmış durumdadır. Köyle beklediği verimi alamadığı için eskiden var olan armutluklar sökülmüştür.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.