SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 12.09.2019

Yazının Giriş Tarihi: 12.09.2019 09:29

Kumkale Köyü

Kumkale Beldesi Çanakkale İli merkez İlçesine bağlı beldemizdir.Çanakkale’ye 27 Km. uzaklıkta Truva tarihi milli parkı içerisinde ve Truva antik kentine 1.5 Km. olan uzaklığı ile Çanakkale tarımının odaklandığı ve ‘’Batakova’’ olarak anılan bir bölgedir.Çanakkale Boğazı'nın Anadolu Yakası kısmında, Ege Denizi'nin çıkış noktasına kurulmuş bir Osmanlı Köyü Kumkale. İsmini aydı adı taşıyan bir Osmanlı kalesinden alan Kumkale Köyü, 1915 yılına kadar bu kalenin içinde ve çevresinde yerleşik hayatın sürdüğü bir köydü. Ancak Çanakkale savaşları sırasında boşaltılmış Kumkale Köyü. Sonradan bir takım aileler köylerine dönüş yapsalar da, ulaşım şartları, köyün etrafındaki bataklıklar ve savaşların yarattığı tahribat nedeniyle yine tamamen boşaltılmış. 1928 yılında Masırlık mevkiinden Mehmet Çavuş tarafından önce Masırlık, sonra Kumkale ismiyle yeniden kurulmuş. Ancak savaş öncesinde bir hayli kültürel zenginliğe sahip olan Kumkale'ye eski köy halkı geri dönmemiş. Sadece birkaç yerli hane ile Bulgaristan'dan göç etmek zorunda kalan Türkler yerleştirişmiş.

Kumkale Köyü, bugün Türklere ait en eski Türk mezarlarından biri olan ve bugün harabe halindeki Eski Kumkale Mezarlığı'na ev sahipliği yapıyor. Birçok tarihçi, Büyük İskender'in Doğu Seferi'ne buradan çıktığını söylüyor. Köyün en önemli özelliği ise, Çanakkale savaşları sırasında, düşmanın Seddülbahir'le birlikte ilk çıkarmayı yaptığı ve ilk Türk direnişi ile karşılaştığı yer olması.

Kumkale Köyü çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda bulunan eserler ve Çanakkale savaşlarında kullanılan silahların bir kısmı, bugün köy içerisindeki bir balıkçı barınağında sergileniyor. Kumkale Şehitliği ve Kumkale Kalesi de köy içerisindeki diğer önemli ziyaret noktaları arasında bulunuyor.

Beldenin çok verimli arazisi (Kumkale Ovası=Batak Ovası)vardır.Bu arazide genellikle taze tüketim piyasası için domates yetiştirilmektedir. Kumkale domatesi Türkiye genelinde bir marka halini almıştır.Beldede ayrıca ayçiçeği ve pamuk önemli bir yer tutmaktadır.Belde’de Çok ilçede ,vilayette bulunmayan Yağlı tohumlar Tarım satış Kooperatifi ile Pamuk Tarım Satış Kooperatifi faaliyet göstermektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.