SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Gezelim Görelim 11.10.2018

Yazının Giriş Tarihi: 11.10.2018 09:17

Anadolu’da göller bölgesinde Isparta sınırları içinde yer alan bir göldür. Rakımı 915 m. yüz ölçümü, 465 km2 olup, suyu tatlıdır. Göl ortasında daralmış iki parça şeklinde kuzeyden güneye uzanmaktadır. En geniş kısmı güney parçasındadır ve 16 kilometredir. Güney batıda 2735 m rakımlı bir barla ve kuzey doğudaki 1889 rakımlı Çirişli dağlarının etekleri, birer burun halinde göle uzanmaktadır. Bu şekilde gölün en dar geçidini meydana getirmektedirler.

Bu geçidin genişliği ise 2.5 kilometredir. Kuzey parçasının mahalli ismi, Hoyran, güney parçasının ise Eğridir gölüdür. Kuzey parçasının en kuzey parçasında yer alan ayağının menbai arası uzunluk 47,4 kilometredir. Parçaların yani, Eğridir ile Hoyran’ın birleştiği hat üzerindeki derinlik ise 5.5 m, Keltepe burnu ile Genç ali arası ise 9 metredir. Eğridir kazasının önlerinde Yeşil ada ve Can ada isimli iki ada yer almaktadır. Yeşilada’da Eğridir’in bir mahallesi bulunmaktadır ve günümüzde ada bir yolla karaya bağlanmıştır.

Haziran denildiği zaman Ispartalıların gözleri Eğirdir’de ışıldıyor. O yumuşacık suyu, okyanus kumlarını aratmayan incecik kadife halıda yürüyormuş gibi bir his veren mavi bayraklı plajı, adeta bir karnaval havası hissettiriyor insanda. Minder, şezlong, şemsiye, kiralık olarak hizmete sunuluyor plajda. Ayrıca duşları ve soyunma kabinleri de bulunuyor. Günübirlikçiler içinde aracınızla giderek mavinin her tonunun bulunduğu güzel Eğirdir’de yüzüp dönmek mümkündür. Ayrıca kampçılar da düşünülmüş burada, plajın özel bir bölümünde rengarenk çadırlarda ilginç deneyimler yaşayabilirsiniz.

Göl kıyısında bulunan balıkçılarda, alabalık, levrek, ve sazan yemenizi öneriyoruz. Özellikle Eğirdir’de özel hazırlanan soslu levrek en önemli spesiyelleridir. Bunların dışında Eğirdir, Isparta yolunda bulunan tarlalarda yetişen, elma ve vişneler de seçenekler arasındadır.