SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 09.10.2018

Yazının Giriş Tarihi: 09.10.2018 09:30

Antalya civarından gelip Biga’ya yerleşen Halim Bey tarafından yaptırılan konak 2008’de Biga Belediyesine devredilerek restorasyonu tamamlanmıştır. 2010 yılında da kent müzesi olarak açılmıştır. Üç katlı ahşap konakta Biga ve çevresine ait etnografik malzemeler sergilenirken alt katı kafeterya olarak hizmet vermektedir.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yer alan Halim Bey Konağı, ikinci derece tarihi eser olarak kabul edilmiş önemli bir yapıdır.

Biga gezilecek yerlerin ilk sıralarında yer alan konak, 2008 yılında müze olarak restore edilmiş olup, günümüzde yöreye ait birçok eseri ziyaretçilerle buluşturuyor. Halim Bey Konağı Kent Müzesi’nde kılıç, tabanca, gazeteler, bindallı, cep saatleri, radyo, çeyiz malzemeleri ve gelinlikler sergileniyor. Halim Bey Konağı Kent Müzesi, Biga ilçe merkezindeki Turan Mahallesi’nde yer almasından dolayı kolay bir ulaşıma sahiptir. Deniz sezonun kapanmasıyla beraber tarihi yerlere ilgi de artıyor. Sizde ‘’kış geldi artık gezilecek yer kalmadı’’ diye düşünüyorsanız, Halimbey Konağı’nı ziyaret etmenizi öneririm. Soğuk kış günlerinde sıcak bir hikayeyle sizi beklediğinden emin olabilirsiniz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.