SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 08.11.2018

Yazının Giriş Tarihi: 08.11.2018 08:24

Efsaneye göre Korikos’ta yaşayan krallardan biri bir kız çocuğu olsun diye gece gündüz tanrıya yalvarmaktadır. Sonunda dileği yerine gelir. Kız büyüdükçe güzelliği ve yardım severliği ile herkesin sevgisini kazanır, günlerden bir gün kaleye bir falcı gelir kral onu saraya çağırtır kızının geleceğini öğrenmek ister, falcı prensesin eline bakınca irkilir ama bir şey söylemez kral zorlayınca kralım der kızınızı bir yılan sokacak bu yazgıyı hiçbir şey bozamayacak ve siz dahi engel olamayacaksınız deyip oradan ayrılır.

Kral kıza bir şey söylemez ama düşüncelere dalar sonunda kıyıya yakın küçük bir adacık üzerinde ak taşlardan bir Kale yaptırmaya karar vererek kaleyi yaptırır ve kızını buraya kapatır, olan biteni bilmediğinden kızı üzülmekte günden güne eriyip gitmektedir. Günün birinde saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan bir yılan kızı sokar ve öldürür.

Mersin, Erdemli‘nin önemli turizm merkezi olan Kızkalesi, Erdemli’ye 23, Mersin’e 60 km mesafede yer alıyor. Kızkalesi zengin bir tarihe sahip. Kalenin de adını aldığı Kızkalesi beldesinin antik ismi Corycus veya Korykos. M.Ö. 4. yüzyılda Grekler tarafından kurulan Corycus en parlak dönemini Romalılar zamanında yaşamış. Kızkalesi, tarih içinde Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızların (Kıbrıs Krallığı), Karamanlılar ve Osmanlılar’ın hakimiyetinde kalmış önemli bir yerleşim bölgesi ve ticaret merkeziymiş.

Şimdi ise turistik tesisleri, denizi, kumsalları ve lokantalarıyla Kızkalesi’ndeki ören yerlerinde her dönemden kalelere, sarnıçlara, kiliselere, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlamak mümkün. Mersin’e 60 km, Erdemli’ye 23 km uzaklıkta bulunan kaleye Mersin-Silifke arası çalışan özel otobüslerle ulaşmak mümkün. Deniz içinde bulunan kaleye ulaşmak için Kızkalesi’nde bulunan tekneler kullanılıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.