SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Gezelim Görelim 08.08.2019

Yazının Giriş Tarihi: 08.08.2019 09:17

Nostaljik bir yolculuk yapmak isterseniz, Biga'dan Çanakkale yönünde yola çıkın, Karabiga kavşağından sola Kaldırımbaşı Köyü'ne dönün. İskender, Kahvetepe, Danişment, Kozçeşme köylerinden geçerek Arabakonağı Köyü'ne ulaşırsınız. Aracınız bu yola dayanamayacak ise Biga'dan Çanakkale karayolu boyunca ilerleyin, Göktepe köyü kavşağından sola girin, Gündoğdu ve Kozçeşme köylerini geçerek rahatça ulaşabilirsiniz. Biga ilçesine en rahat yoldan uzaklığı 29 kilometredir. 

Arabakonağı Köyü, Biga ile Çanakkale'yi birbirine bağlayan tarihi karayolunun, Lapseki'den tepelere tırmanan yolun tam orta noktasındaki mola yeri (Kozçeşme Köyü sırtları), araçların bakım onarım noktasında bulunmaktaydı. Bu durak noktasının kuruluş tarihi bilinmemektedir, ancak Büyük İskender'in ordusunun bu noktada mola verdiği anlaşılmaktadır.

 Arabakonağı 1873 yılından beri bir muhacir köy konumundadır. Karayolu kuzeyde ovaya indirildiğinden günümüze köyün tarihsel konumu ve önemi azalmış ve bir zamanlar binlerce insanın uğradığı ve 500'ü bulan yerleşik nüfus da giderek azalmıştır. Sizde nostaljik bir yolculuk yapmak isterseniz, arabakonağı köyüne uğramadan geçmeyin ..