SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 06.10.2018

Yazının Giriş Tarihi: 06.10.2018 10:02

Sapanca Gölü, yılın her mevsiminde sizlere ayrı bir keyif verebilecek bir yerdir. Özellikle gölü ve gölün kenarındaki kahvaltı ve mangal keyifleri ayrı bir tat katacaktır gezinize. Gölün değişik bir efsanesi vardır. Bu efsaneyi yerlilerden de dinledikten sonra belki eğer şanslı iseniz sular biraz çekilmiş ise sizlerde gölün ortasında kalan minareyi görebilirsiniz. Gölün üzerinde çok fazla sazlık vardır.

Gölün etrafında çeşitli kafeler bulunmaktadır. Bu kafelerde sabahları son derece leziz köy kahvaltıları yapabilirsiniz. Bu kahvaltıların yanı sıra bir mangal ziyafeti de çekebilirsiniz. Gölde kano veya deniz bisikleti ile bir tura çıkmanız da mümkün. Tabii ki hava şartlarının bunun için müsait olması gerekir. Aynı zamanda gölün çevresindeki yürüyüş yolunda yürüyebilir veya bisiklet ile dolaşabilirsiniz. Gölün çevresi yaklaşık olarak 16 kilometreden oluşmaktadır. Aynı zamanda gölün biraz gerisinde çeşitli yerleşim alanları da bulunmaktadır. Genellik ile villalar ile kaplı olan bölgede birçok otel de mevcuttur. Aynı zamanda çeşitli restoranlarda her sezon emrinize amade olacaktır.

Bir efsaneye göre bir zamanlar şu anda gölün bulunduğu alanda bir kasaba varmış. Bu kasabada zengin insanlar yaşarlarmış fakat bu insanlar Dünya malına son derece düşkünlermiş. Bir gün yakınlardaki dağlardan birinden fakir ama kalbi çok iyi biri bu kasabayı ziyarete gelmiş. Adam, yerlilerin evlerine konuk olmak istemiş ama kimse kabul etmemiş sonra su istemiş ama yine kimse kabul etmemiş. Derviş aç ve susuz bir şekilde kasabayı terk edecekken bir kulübeye rastlamış. Burası, kasaba halkına sapan satarak para kazanan ve geçimini sağlayan bir sapancının dükkanıymış. Adam dervişe güler yüz ile kapıyı açmış ve içeri buyur etmiş.

Yemek ikram etmiş. Derviş memnun bir şekilde gece sapancının misafiri olmuş. Sabah uyandıklarında ise sapancı dervişi dağlara kadar yolcu etmiş. Sapancı kasabaya geri döndüğünde bir de bakmışki ortada kasaba falan kalmamış. Sadece bir göl varmış. Bir felaket olmuş ve bütün kasabayı yutmuş sular altında bırakmış. Bugün halen gittiğiniz zaman gölün ortasında yükselen bir minare görebilirsiniz. Gerçekten de göl bir kasabayı sular altında bırakmıştır ve suyun altında halen yapılar vardır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.