SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Gezelim Görelim 06.08.2018

Yazının Giriş Tarihi: 06.08.2018 08:52

Küçükkuyu’ya hayat veren Mıhlı Çayı, bölgenin en nadide oluşumlarından biri. Ağaçlardan gökyüzünün görünmediği, kuş seslerinin gürül gürül akan çaya karıştığı, yemyeşil örtüsü ve tertemiz havasıyla, Anadolu’da en sevdiğim saklı yerlerinden biri.

Kaz Dağları‘ndan denize inen sayısız çayadan Mıhlı Çayı, Edremit’ten Assos’a giderken Küçükkuyu’ya gelmeden hemen önce kuzeye doğru sapan yollardan ulaşılıyor. Araçla giderken yolunu bulamadığınızda çevrenize sorun, yol gösteren mutlaka olur.

Altınoluk – Çanakkale yolu üzerinde çevresi ormanlık bir dere kenarı olan Mıhlı Çayı Akçay’a 25 km mesafede yer alıyor. Selton Tesisleri’nin yanından içeri giren yoldan yaklaşık beş kilometre kadar yolun sonuna vardığınzıda sizi enfes bir mesire tesisi bekliyor.

Giriş ücretini ödedikten sonra Mıhlı Çayı’nın yanına vardığınızda, yüzülebilir çap ve derinlikte zümrüt yeşili renginde bir çok gölet ile karşılaşıyorsunuz. Hayranlıkla izleyeceğiniz, kulaklarınızı uğuldatarak göle dökülen gümbür gümbür şelale ise tam karşınızda duruyor.

Değirmenin karşısındaki Roma döneminden kalan Başdeğirmen Köprüsü, Truva’ya giden antik yolun Mıhlı Çayı üzerindeki tek geçiş noktası. Dere kenarından akış yönünde ilerlediğinizde ise, karşınıza büyüklü küçüklü pek çok şelale çıkıyor.