SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 05.12.2018

Yazının Giriş Tarihi: 05.12.2018 08:17

Tarihi evleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu, evlerinin yanı sıra, kanyonları ile de ünlü bir yer. Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’da yer alan çok sayıda kanyondan biri. Aynı zamanda nefis bir seyir terası olan bölge, üç kanyonun birleşmesiyle oluşuyor. Bölgeye gelen ziyaretçilerin kanyon manzarasını izleyebileceği, seyir terasının zemini ise camla kaplı.

Tokatlı Kanyonu ve Cam Teras, Türkiye’de zemini tamamen camdan oluşan görüğüm ilk ve tek platform oldu. Yerden 80 metre yükseklikte, zemini cam olan bir platformdan Safranbolu’nun şahane doğasına bakıyorsunuz.

Tokatlı Kanyonu, Safranbolu ilçe merkezinin kuzeyinde yer alıyor. Son yıllarda turizm açısından önemli bir yer haline gelen Tokatlı Kanyonu‘nda paitball’dan yürüyüşe, kamp ve çadır alanlarından atla gezmeye dek pek çok etkinlik var. Şahane bir doğanın ortasında sincapların, kazların, çeşitli kuş türlerinin bulunduğu kanyonda yaban hayatın tüm güzelliklerine tanık olabilirsiniz.

Cam Teras, Tokatlı Kanyonu’na tepeden bakan yüz metrekarelik bir alan üzerinde, seksen metre yüksekliğe kurulu. Muhteşem bir manzara sunan terasa çıktığınızda kendinizi bu eşsiz doğanın güzelliğinde kaybediyorsunuz.

Yükseklik korkusu olanlar için bir nevi cesaret testi olan balkon, uçurumun üzerine kurulu. Ancak en uca kadar gidip şahane kanyon fotoğraf kareleri yakalamanın da keyfi bambaşka. Teras’a 30 kişi ile sınırlı. 11 metre genişliğindeki platform, yürüdüğünüzde sallanıyor. Merak etmeyin, 75 ton yükü taşıyabilecek sağlamlığa sahip.

Karadeniz’in yeşillikleri arasında devasa kayaların arasından, bir uçurum balkonu gibi boşluğa doğru uzanan Tokatlı Kanyonu Cam Seyir Terası, akşamları ise ışıklandırma sistemi ile bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Kahvaltı ve yemek ihtiyaçları için büyükçe bir kafeterya var.

Bol oksijen eşliğinde hem yürüyüşünüzü yapıp hem de metrelerce yükseklikten kanyonu izleyerek çayınızı yudumlayabileceğiniz terasta, unutulmaz bir hafta sonu seyahati yaşayabilirsiniz. Kış aylarında da ziyarete açık olan terasın manzarası, her mevsim ayrı güzel.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.