SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 05.10.2018

Yazının Giriş Tarihi: 05.10.2018 09:24

Çanakkale-Ezine ilçesine çok yakın olan Neandria Antik Kenti’ne, ilçe merkezinin 20 kilometre uzaklığında olan Kayacık Köyü Çığri Dağı üzerinde bulunmaktadır.

Kent adını Helen dilinden almıştır ve genç adamın yurdu anlamına gelmektedir. Çanakkale’nin tarihi kalıntıları arasında olan Neandria Antik Kenti’nin ne zaman kurulduğu hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat burada M.Ö. VII. Yüzyılla tarihlendirilen mezarlar bulunmuştur ve bu mezarlar kentin hangi dönemde kurulduğu hakkında fikir vermektedir.

Antik ketten ilk arkeolojik kazı 1867 yılında yapılmış olup ardından 1899 yılında bir Alman arkeolog tarafından kazı çalışmaları devam etmiştir.

Neandria Ören Yeri’nin çevresindeki surlar 3 kilometre uzunluğundadır ve surlar volkanik liparit taşlarla örülmüştür. Bunun yanı sıra kentin günümüze ulaşan 11 burcu bulunmaktadır. Çanakkale tatilinize Neandria Antik Kenti’ni gezi listenize ekleyebilirsiniz. Bu bölgede listenize ekleyeceğiniz yerler arasına; Mavra Adası,Alexandria Troas, Bakkal Salim Müzesi, Gargara Antik Kenti ve Çimpe Kalesi’ni dahil edebilirsiniz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.