SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 05.09.2019

Yazının Giriş Tarihi: 05.09.2019 11:41

Biga’dan Çanakkale yönüne doğru giderken sağda ÇOMÜ Prof. Dr. Ramazan Aydın Yerleşkesi'ni ve ardından solda Göktepe Köyü'nü geçer geçmez, sağdaki köy sapağından Geyikkırı Köyü'ne ulaşılır. Biga ilçe merkezine uzaklığı 16 kilometredir.

Bir zamanlar geyiklerin yaşadığı Geyikkırı Köyü, Kafkaslar’dan göç eden Kumuklarla daha sonra Balkanlar’dan gelen Romanya ve Bulgaristan muhacirlerinin birlikte yaşadıkları bir köy.

Geyikkırı, Kumuk geleneklerini büyük oranda yitirmiş durumda. Dağıstan kökenli Kumuklar Çağatay lehçesiyle Türkçe konuşuyorlar. Azeri lehçesine çok yakın bu dili, bir günde anlamak mümkün ama köyde bu lehçeyi konuşan da artık kalmadı.

Köyün ekilebilir arazisi 2 bin dekar dolayında. Bin dekar arazi ise orman alanından oluşuyor. Köy arazisinin yüzde 40’ı sulanabilir durumda. Yıllara göre değişse de sulanabilir tarlalarda mısır, ayçiçeği, kapya biberi ve selvi biberi ekiliyor. Kuru tarım tarlalarında ise buğday ve yem bitkileri. Ancak evlerin bahçelerindeki üzüm asmaları ve çiçekler gerçekten görülmeye değer.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.