SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 02.12.2018

Yazının Giriş Tarihi: 01.12.2018 16:20

Niğde'de gezilecek yerler arasında ön plana çıkan Gümüşler Manastırı, Gümüşler Kasabası'nda bulunmaktadır. Kapadokya bölgesindeki birçok manastırda olduğu gibi büyük bir kaya kitlesinin oyulması ile inşa edilen Gümüşler Manastırı, günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Bölgenin en büyük manastırlarından olan Gümüşler Manastırı'nın Niğde şehir merkezine uzaklığı 8 kilometredir. 1973 yılında arkeolojik sit alanı kabul edilen manastır, Niğde turizminin en gözde yerlerindendir.

Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamasına rağmen 11-12.yüzyıl civarında inşa edildiği düşünülen Gümüşler Manastırı'nın en ilgi çekici yeri, kuzey tarafında bulunan kilisedir. Kilisenin duvar resimleri oldukça başarılıdır ve en az üç farklı ustanın bu resimler için çalıştığı düşünülmektedir. Kilise duvarındaki üç şerit halindeki resimlerin en üstünde Hz. İsa, iki melek, Meryem Ana ve havarileri bulunmaktadır. Alt kısımdaki şeritte ise Kayserili Büyük Basileios, Nysa’lı Gregorios, Nazians’lı Gregorios gibi kilise babalarının resimleri yer almaktadır.

Gümüşler Manastırı'nın en dikat çekici özelliği, gülen Meryem Ana ve İsa freskidir. Kilise resimlerinin en üstünde yer alan bu freskin dünyada başka örneğinin bulunmadığı söylenmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.