SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 02.11.2018

Yazının Giriş Tarihi: 02.11.2018 08:10

Kastamonu'da bulunan Valla Kanyonu, dünyanın en derin ikinci kanyonu. Derinliği sebebi ile rehbersiz geçişlere izin verilmeyen kanyon, el değmemiş doğası ile farklı yerler keşfetmeyi seven maceraperestleri bekliyor.

Dünyanın en derin ikinci kanyonu olan Valla Kanyonu'nun derinliği 1.1 kilometreyi bulurken, uzunluğu 12 kilometreye kadar çıkıyor. Riskli bir bölge olması sebebi ile rehbersiz geçişlerin yasak olduğu kanyona Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyü Kanlıçay mevkisinden girilebiliyor.

Verilen bilgilere göre; dillere destan doğal güzelliği ile pek çok turisti ağırlayan kanyonu 5-6 kişilik bir ekip ancak 2 günden geçebiliyor. Kanyona girdikten sonra geri dönüşün mümkün olmaması sebebi ile kanyonda gezecek olan kişiler ilk önce bir eğitimden geçiriliyor.

Gezginlerin kanyonda gezebilmeleri için işaret dili bilmeleri ve kanyon bilgisine sahip olmaları gerekiyor. Bu bilgilere sahip olmayan kişiler gerekli eğitimlerden geçtikten sonra profesyonel bir rehber eşliğinde kanyonu gezebiliyorlar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.